Česká strana sociálně demokratická

Z Katopedia

Verze z 19. 9. 2017, 07:50; Cinik (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) je česká levicová strana, jejíž existence sahá až do roku 1878. Je členkou Socialistické internacionály a Strany evropských sociálních demokratů. Pro své zuřivé protikřesťanské a protináboženské postoje, podporu potratů a homosexuálních svazků a dalších idejí neslučitelných s křesťanstvím je pro křesťanské voliče nevolitelná.

K roku 2012 je nejsilnější stranou v krajských zastupitelstvech, Senátu i Poslanecké sněmovně.

Obsah

Postoje a činy strany

Strana zastává spoustu zásadních stanovisek neslučitelných s křesťanskými hodnotami. Platí to i pro členy tzv. "křesťanské platformy", která má před voliči předstírat existenci křesťanštějšího stranického proudu a jejímiž členy jsou i přední straničtí činitelé, jako např. katolíci Bohuslav Sobotka, Vítězslav Jandák či zběhlý kněz František Bublan.

Ve skutečnosti většina členů této platformy zastává tytéž nekřesťanské postoje, jako zbytek strany, a pokud se vyskytnou jednotlivci, u nichž tomu tak není, stejně tito v případných hlasováních, v nichž na jejich hlasech záleží, důsledně hlasují podle stranického postoje. Klasickým dokladem toho jsou chování a hlasování "sociálnědemokratických křesťanů" při bojích o registrované partnerství či církevní restituce.

Bioetická témata

Ač to ne vždy uvádí v programu, je ČSSD striktně propotratovou stranou. V koaliční dohodě vlády Bohuslava Sobotky se sice zavázala, že bude spolu s ANO 2011 a KDU-ČSL usilovat o eliminaci počtu uměle přerušených těhotenství, ale podle mínění některých sociálnědemokratický poslanců by se toto znění mělo v programu zcela zásadně změnit.[1]

Rodinná politika a školství

Strana navrhla, prosadila a podporuje registrované partnerství homosexuálů.[2]

Prosazuje amorální povinnou sexuální výchovu uzlovského typu.

S ní spojené organizace prosazují, aby byla rodičovská dovolená povinně rozdělena mezi muže a ženu.[3]

Postoj k náboženství

Strana je silně protináboženská a především antikatolická.

V srpnu 2012 spustila ČSSD bilboardovou kampaň proti církevním restitucím, jejímž prostřednictvím ostře útočila na Katolickou církev. Tato forma kampaně vyvolala velké rozpaky především ze strany Katolické církve, která zdůraznila, že rétorika a způsob propagandy, jakou sociální demokracie provádí je značně podobná propagandám ideologií nacistického Německa a komunismu. Způsob této propagandy Česká biskupská konference označila za "předvolební boj vedený nekultivovanou a nekulturní cestou", jež ohrožuje samotnou podstatu demokracie.[4][5][6]

Po volbách, ve kterých ČSSD jednoznačně zvítězila, zahájila v koalici s hnutím ANO (třetí koaliční partner KDU-ČSL se odmítl jednání zúčastnit s tím, že zákon je dostatečný a restituce musí být již dokonány) jednat s církvemi o tom, aby se vzdali náhrad za majetek, který již není možné vrátit (v celkové výši 59 miliard doplněný o inflaci). Církve (reprezentované především Českou biskupskou konferencí) toto však odmítly a uvedly, že budou trvat na tom, co bylo vyjednáno a uzákonněho ještě s vládou Petra Nečase. V březnu 2014 rétorika sociální demokracie zmírnila a žádala již jen snížení nákladů o 14 miliard nebo zaručení, že církve užijí 80% náhrad na prospěšné a charitativní účely. Pokud však církve ani přesto nebudou hodlat ustoupit, obě koaliční strany se budou snažit stávající restituční zákon z roku 2012 změnit.[7] Církev neustoupila a k žádné změně i přes snahu některých politiků ČSSD (plus komunistů a některých Babišovců) nedošlo.

V září 2017 se pražští zastupitelé ČSSD společně s babišovci a komunisty připojili k tažení zelených proti obnově Mariánského sloupu na Staroměstkém náměstí a zablokovali ji.[8]

Odkazy

Související stránky

Členové ČSSD

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Ministr pro lidská práva chce umožnit adopci dětí homosexuálním párům, Rozhlas.cz, 8. února 2014 [cit. 10.02.14].
  2. viz poznámka výše.
  3. http://www.novinky.cz/domaci/301653-na-materskou-by-meli-jit-povinne-i-muzi-navrhuje-cssd.html
  4. Prohlášení předsedů ČBK, ERC a FŽO k narovnání vztahů
  5. http://cirkev.wordpress.com/2012/08/09/boj-o-retituce-zuri-dal-a-cssd-se-odkopala/
  6. Tomáš Halík: T. Halík: Domnívám se, že toto řešení je spravedlivé
  7. Pokud církve neustoupí, schválený zákon můžeme změnit, pohrozila Gajdůšková, NOVINKY.CZ, 25. března 2014 [cit. 25.03.14].
  8. http://www.duseahvezdy.cz/2017/09/18/prazske-zastupitelstvo-zablokovalo-obnovu-marianskeho-sloupu/
Osobní nástroje