České Budějovice

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Politika: doplnění)
(Městská správa a politika: doplnění)
Řádka 11: Řádka 11:
České Budějovice jsou [[statutární město]] s [[magistrát]]em a [[primátor]]em. [[Zastupitelstvo obce|Zastupitelstvo]] města má 45 členů, rada dohromady 11.
České Budějovice jsou [[statutární město]] s [[magistrát]]em a [[primátor]]em. [[Zastupitelstvo obce|Zastupitelstvo]] města má 45 členů, rada dohromady 11.
-
České Budějovice byly dlouho baštou [[Občanská demokratická strana|ODS]]. Zvítězila ve všech [[komunální volby|komunálních volbách]] od r. [[1994]], kdy měla primátora. V letech 1998-2002 však byla v opozici, neboť se proti ní sjednotily [[Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová|KDU-ČSL]], [[Česká strana sociálně demokratická|ČSSD]], [[Unie svobody - Demokratická unie|US]] a [[Komunistická strana Čech a Moravy|KSČM]], které tak ovládly vedení města (na čemž nic nezměnily ani mimořádné volby v červnu [[1999]], vyvolané hromadnou rezignací 16 zastupitelů ODS v prosinci 1998). Po volbách [[2002]] ODS uzavřela koalici s KDU-ČSL, které zůstal primátor; učinila tak i v roce [[2006]], kdy získala těsnou většinu v zastupitelstvu (23) a primátora. Konec hegemonie ODS v českobudějovické komunální politice přinesly rozbroje v českobudějovické ODS v roce [[2010]], kdy část zastupitelů této strany krátce před volbami svrhla vlastního primátora [[Juraj Thoma|Juraje Thomu]] a posléze v koalici s lidovci zvolila staronovým primátorem [[Miroslav Tetter|Miroslava Tettera]]. V následných volbách ovšem vyhrálo Thomovo [[Občané pro Budějovice]] (26,27 %) daleko před až třetí ODS (14,89 %), přičemž lidovci se do zastupitelstva vůbec nedostali.
+
České Budějovice byly dlouho baštou [[Občanská demokratická strana|ODS]]. Zvítězila ve všech [[komunální volby|komunálních volbách]] od r. [[1994]], kdy měla primátora, až po rok [[2006]]. V letech [[1998]]-[[2002]] však byla v opozici, neboť se proti ní sjednotily [[Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová|KDU-ČSL]], [[Česká strana sociálně demokratická|ČSSD]], [[Unie svobody - Demokratická unie|US]] a [[Komunistická strana Čech a Moravy|KSČM]], které tak ovládly vedení města (na čemž nic nezměnily ani mimořádné volby v červnu [[1999]], vyvolané hromadnou rezignací 16 zastupitelů ODS v prosinci 1998). Po volbách [[2002]] ODS uzavřela koalici s KDU-ČSL, které zůstal primátor; učinila tak i v roce [[2006]], kdy získala těsnou většinu v zastupitelstvu (23) a primátora. Konec hegemonie ODS v českobudějovické komunální politice přinesly rozbroje v českobudějovické ODS v roce [[2010]], kdy část zastupitelů této strany krátce před volbami svrhla vlastního primátora [[Juraj Thoma|Juraje Thomu]] a posléze v koalici s lidovci zvolila staronovým primátorem [[Miroslav Tetter|Miroslava Tettera]]. V následných volbách ovšem vyhrálo Thomovo [[Občané pro Budějovice]] (26,27 %) daleko před až třetí ODS (14,89 %), přičemž lidovci se do zastupitelstva vůbec nedostali.
ODS dlouhodobě dominuje ve volbách do Sněmovny a všechny [[Senát Parlamentu České republiky|senátní]] volby vyhrál její kandidát [[Jiří Pospíšil (senátor)|Jiří Pospíšil]]. ODS v Budějovicích a přilehlých městech zvítězila dokonce i v jinak všeobecně neúspěšných [[Volby do zastupitelstev krajů 2008|volbách do krajských zastupitelstev]] v roce [[2008]], ani to ovšem nezabránilo její celkové porážce v rámci [[Jihočeský kraj|Jihočeského kraje]].<ref>http://ceskobudejovicky.denik.cz/volby-2008/volby_modry_dum_cb20081020.html</ref>
ODS dlouhodobě dominuje ve volbách do Sněmovny a všechny [[Senát Parlamentu České republiky|senátní]] volby vyhrál její kandidát [[Jiří Pospíšil (senátor)|Jiří Pospíšil]]. ODS v Budějovicích a přilehlých městech zvítězila dokonce i v jinak všeobecně neúspěšných [[Volby do zastupitelstev krajů 2008|volbách do krajských zastupitelstev]] v roce [[2008]], ani to ovšem nezabránilo její celkové porážce v rámci [[Jihočeský kraj|Jihočeského kraje]].<ref>http://ceskobudejovicky.denik.cz/volby-2008/volby_modry_dum_cb20081020.html</ref>

Verze z 17. 10. 2010, 12:03

České Budějovice (něm. Budweis, lat. Budvicium či Budovicium) jsou statutární město a správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltava a Malše a žije v nich asi 96 tisíc[1] obyvatel.

Ve městě sídlí biskup českobudějovické diecéze a Jihočeská univerzita. Pro velký počet historických památek a muzeí, relativní blízkost dalších turisticky atraktivních lokací (Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Vyšší Brod atd.) a velký počet ubytovacích zařízení jsou častým cílem turistů.

Obsah

Jméno

Jméno města má původ ve staré osady Budivojovice. V průběhu věků výslovnost a transkripce jména mírně kolísala (v jihočeském nářečí se říká Buděj(i)ce), přídomek České se začal objevovat v průběhu husitských válek, původně stejnou měrou v češtině i němčině (Böhmisch Budweis) a v čistě územním smyslu. Od poloviny 18. století, kdy kulminovalo národnostní pnutí a název začal být brán i z národnostního pohledu, však došlo k diferenciaci: zatímco čeština dále používala České Budějovice, u Němců převážilo jméno bez přídomku[2] (Moravské Budějovice jsou německy Budwitz, takže záměna nehrozila).

Tento stav už přetrval navzdory tomu, že v roce 1920 československé úřady za oficiální jméno města vyhlásily České Budějovice a Böhmisch Budweis v němčině.[2][3] Za protektorátu oficiální jméno naopak pouze Budweis v němčině a Budějovice v češtině.[2] Latinský název města je Budvicium. Dnes v Němčině drtivě převažuje Budweis, případně používání českého názvu.

Městská správa a politika

České Budějovice jsou statutární město s magistrátem a primátorem. Zastupitelstvo města má 45 členů, rada dohromady 11.

České Budějovice byly dlouho baštou ODS. Zvítězila ve všech komunálních volbách od r. 1994, kdy měla primátora, až po rok 2006. V letech 1998-2002 však byla v opozici, neboť se proti ní sjednotily KDU-ČSL, ČSSD, US a KSČM, které tak ovládly vedení města (na čemž nic nezměnily ani mimořádné volby v červnu 1999, vyvolané hromadnou rezignací 16 zastupitelů ODS v prosinci 1998). Po volbách 2002 ODS uzavřela koalici s KDU-ČSL, které zůstal primátor; učinila tak i v roce 2006, kdy získala těsnou většinu v zastupitelstvu (23) a primátora. Konec hegemonie ODS v českobudějovické komunální politice přinesly rozbroje v českobudějovické ODS v roce 2010, kdy část zastupitelů této strany krátce před volbami svrhla vlastního primátora Juraje Thomu a posléze v koalici s lidovci zvolila staronovým primátorem Miroslava Tettera. V následných volbách ovšem vyhrálo Thomovo Občané pro Budějovice (26,27 %) daleko před až třetí ODS (14,89 %), přičemž lidovci se do zastupitelstva vůbec nedostali.

ODS dlouhodobě dominuje ve volbách do Sněmovny a všechny senátní volby vyhrál její kandidát Jiří Pospíšil. ODS v Budějovicích a přilehlých městech zvítězila dokonce i v jinak všeobecně neúspěšných volbách do krajských zastupitelstev v roce 2008, ani to ovšem nezabránilo její celkové porážce v rámci Jihočeského kraje.[4]

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

Reference

  1. MV ČR
  2. 2,0 2,1 2,2 Encyklopedie Českých Budějovic, Statutární město České Budějovice a NEBE s. r. o., České Budějovice 2006, 2. opravené a rozšířené vydání (ISBN 80-239-6706-1), str. 206
  3. Výnos ministerstva vnitra ČSR č.j. 10.454/20, Věstník ministerstva vnitra republiky československé, II. ročník, 1920
  4. http://ceskobudejovicky.denik.cz/volby-2008/volby_modry_dum_cb20081020.html
Osobní nástroje