Řeznovice

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Řeznovice jsou dnes součástí města Ivančice (okres Brno-Venkov na Moravě. Původně se jednalo o menší hradiště, které se nacházelo na pojihlavské zemské cestě, která vedla ve směru od Mušova přes hradisko Rokytno do Třebíče.

Obsah

Historie obce

Původní hradiště spolu s kostelem nechal vystavět údělný kníže Konrád, který po prohrané válce s českým knížetem Vladislavem II. sem přenesl působnost již zničeného sídla v Rokytné a nechal zde postavit kostel.

Původní hradiště bylo nejspíš rozděleno na dvě části. Jedním blya vlastní osada a v druhé byl tzv. knížecí dvořec, jehož součástí byl i řeznovický kostel.

Roku 1784 za panování rakouského císaře Josefa II. byla na jeho příkaz v Řeznovicích založena škola. Ta byla původně jednotřídní (roku 1881 upravena na dvoutřídní). Po roce 1894, kdy byla budova školy ve velmi vážném stavu, se rozhodlo o její přestavbě. Ta byla zahájena 20. srpna 1911 a prováděl ji ivančický stavitel František Ryšavý. Škola byla vysvěcena 9. září 1912 a od 9. října 1912 tam začala probíhat výuka.

13. června 1928 řeznovickou obec a místní školu poctil svou návštěvou náš první československý prezident T. G. Masaryk. Roku 1999 navštívil místní školu i americký velvyslanec.

Základní geografické údaje

Nadmořská výška: 224 metrů Počet obyvatel: 374 (2001) Nejbližší vodní toky: Jihlava

Město Ivančice

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Osobní nástroje