Agáta Sicilská

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Svatá Agáta Sicilská či Háta Sicilská († cca 251, Katánie) je sicilská panna a mučednice, umučená patrně při Deciovu pronásledování. Pohřbena je v katedrále sv. Agáty v Katánii.

Patří mezi prvomučednice a je jednou ze sedmi žen (vyjma Panny Marie), které jsou jmenovány v římském kánonu při mši svaté. Je hlavní patronkou města Katánie, patronkou Sicílie, ochránkyní před zemětřesením, výbuchy sopky a rakovinou prsu. Církev slaví její svátek 5. února.

Obsah

Život

Narodila se na Sicílii, buď v Katánii nebo v Palermu, některé zdroje uvádějí období vlády římského císaře Decia kolem roku 225. Umučena byla přibližně v roce 251 v Katánii.

Nejstarší známé texty vzpomínající existenci této mučednice a dokládající již delší dobu trvající a velmi rozšířený kult pocházejí zhruba z 5. století, archeologické nálezy pak potvrzují autenticitu této světice ještě pádněji, když dokládají, že úcta k ní existovala již krátce po její smrti.[1]

Pohřbena je v sicilském městě Katánie v katedrále sv. Agáty. Její lebka byla v polovině 14. století oddělena od těla a vložena do stříbrné relikviářové bysty, která se dodnes uchovává v tamním biskupském chrámovém pokladu. Ukazuje se pouze jedenkrát ročně v její svátek.

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Agatha of Sicily

Literatura

Poznámky a reference

  1. Sv. Agáta, Patronka Sicílie
Osobní nástroje