Alojs Andricki

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Blahoslavený Alojs Andricki (2. července 1914, Radwor3. února 1943, KT Dachau) byl lužickosrbský katolický duchovní a mučedník zavražděný v Koncentračním táboře Dachau. 13. června byl z rozhodnutí papeže Benedikta XVI. slavnostně prohlášen za blahoslaveného. Je prvním blahoslaveným lužickosrbské komunity.

Obsah

Život

Alojs Andricki se narodil jako jedno z šesti dětí Jana a Magdaleny Andrických. Otec byl učitelem v Radworu. Měl tři bratry, kteří všichni studovali teologii, dva z nich byli rovněž vysvěceni na kněze.

Navštěvoval školu v rodném Radwore a posléze v Budyšíně. Tam se také stal členem lužickosrbského gymnasijního spolku Włada. V roce 1934 ukončil svá středoškolská studia maturitou s vyznamenáním. V letech 19341937 studoval teologii a filosofii v Paderbornu. V době svých studií působil jako mluvčí lužickosrbského studentstva a redaktor časopisu „Serbski student“. V roce 1939 byl vysvěcen na kněze. Posléze působil v Drážďanech.

21. ledna 1941 byl zatčen za kritiku NSDAP a nacistického režimu v Německu. 23. května 1941 byl odsouzen a v říjnu 1941 transportován do koncentračního tábora v Dachau. Tam v roce 1942 vážně onemocněl a 3. února 1943 byl zabit injekcí jedu.

Po smrti

Po 2. světové válce se stal Alojs Andricki symbolem lužickosrbské odporu proti nacismu. V roce 1946 mu byl v jeho rodném Radworu umístěn pamětní kříž, avšak ze strany východoněmecké komunistického režimu nebyla snaha o připomínání jména tohoto katolického kněze.

V roce 1984 mu byl lužickosrbskou katolickou mládeží postaven další pamětní kříž a taktéž roku 1984 byla na jeho rodný dům v Radworu umístěna pamětní deska. Katolická mateřská školka v Radworu nese jméno Dom Alojsa Andrickeho a jsou po něm taktéž pojmenovány ulice v Drážďanech a Budyšíně.

V roce 1998 v Římě započal proces jeho blahořečení.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

Informace o článku.

Článek či jeho část byla převzata z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek Creative Commons 3.0 Unportedcreativecommons.org.

Osobní nástroje