Andrýsek z Rinnu

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
m (Poznámky a reference)
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
Blahoslavený '''Andreas Oxner''', jinak nazývaný ''Andrýsek z Rinnu'', či německy ''Anderl'' se narodil [[16. listopadu]] [[1459]]. Ve třech letech dne [[12. červenec | 12. července]] [[1462]] byl bestiálně zavražděn v severním Tirolsku v obci Rinn skupinou židovských obchodníků na balvanu v místním lesíku. Způsob vraždy připomínal parodii na ukřižování [[Ježíš Kristus | Páně]]. Již v [[15. století]] se nacházejí doklady veřejného uctívání blahoslaveného Andrýska. Papež [[Benedikt XIV.]] r. [[1753]] vydal zvláštní officium i mešní formulář. Po celá staletí byla v Rakousku a Německu pouť k blahoslavenému dítěti velice populární.  
+
Blahoslavený '''Andreas Oxner''' (jinak nazývaný ''Andrýsek z Rinnu'', či německy ''Anderl'', * [[16. listopad]]u [[1459]]). Ve třech letech dne [[12. červenec | 12. července]] [[1462]] byl bestiálně zavražděn v severním Tyrolsku v obci [[Rinn]] skupinou židovských obchodníků na balvanu v místním lesíku. Způsob vraždy připomínal [[parodie|parodii]] na [[ukřižování]] [[Ježíš Kristus | Páně]]. Již v [[15. století]] se nacházejí doklady veřejného uctívání blahoslaveného Andrýska. Papež [[Benedikt XIV.]] r. [[1753]] vydal zvláštní [[officium]] i mešní formulář. Po celá staletí byla v [[Rakousko|Rakousku]] a [[Německo|Německu]] pouť k blahoslavenému dítěti velice populární.  
-
V 2. polovině 20. století byl shledán Andrýskův kult jako antisemitský. Již r. [[1953]] byl svátek blahoslaveného dítěte, který měl připadat na [[12. červenec]], vyškrtnut z místního církevního kalendáře, r. [[1961]] blahoslaveného Andrýska vyškrtl papež [[Jan XXIII.]] ze seznamu blahoslavených. Příběh o rituálně zavražděném dítěti byl prohlášen za podvrh. Roku [[1985]] byly Andrýskovy ostatky odstraněny z jeho hrobu. Kult se však pro mimořádná odpor obyvatelstva nepodařilo zničit až do r. [[1989]], kdy ho násilně zakázal místní biskup [[Reinhold Stecher]]. V tamním kostele byly zamalovány všechny fresky, které Adrýska zpodobňovaly.  
+
V 2. polovině [[20. století]] byl shledán Andrýskův kult jako [[antisemitismus|antisemitský]]. Již r. [[1953]] byl svátek blahoslaveného dítěte, který měl připadat na [[12. červenec]], vyškrtnut z místního církevního kalendáře, r. [[1961]] blahoslaveného Andrýska vyškrtl papež [[Jan XXIII.]] ze seznamu blahoslavených. Příběh o rituálně zavražděném dítěti byl prohlášen za podvrh. Roku [[1985]] byly Andrýskovy ostatky odstraněny z jeho hrobu. Kult se však pro mimořádná odpor obyvatelstva nepodařilo zničit až do r. [[1989]], kdy ho násilně zakázal místní biskup [[Reinhold Stecher]]. V tamním kostele byly zamalovány všechny fresky, které Andrýska zpodobňovaly.  
-
=== Externí odkazy ===
+
-
http://cz.altermedia.info/ze-zahranici/hanebna-blasfemie_3032.html
+
=== Externí odkazy ===
 +
[http://cz.altermedia.info/ze-zahranici/hanebna-blasfemie_3032.html Jaroslav Voříšek: Hanebná blasfémie. CZ altermedia]
=== Poznámky a reference ===
=== Poznámky a reference ===
<references/>
<references/>
[[Kategorie:Blahoslavení]]
[[Kategorie:Blahoslavení]]
-
[[Kategorie:Narození 15. století]]
+
[[Kategorie:Rakouští blahoslavení]]
 +
[[Kategorie:Světci vyškrtnutí z kalendáře]]
 +
[[Kategorie:Oběti rituálních vražd]]
 +
[[Kategorie:Narození 1459]]
[[Kategorie:Úmrtí 1462]]
[[Kategorie:Úmrtí 1462]]

Aktuální verze z 18. 4. 2015, 16:16

Blahoslavený Andreas Oxner (jinak nazývaný Andrýsek z Rinnu, či německy Anderl, * 16. listopadu 1459). Ve třech letech dne 12. července 1462 byl bestiálně zavražděn v severním Tyrolsku v obci Rinn skupinou židovských obchodníků na balvanu v místním lesíku. Způsob vraždy připomínal parodii na ukřižování Páně. Již v 15. století se nacházejí doklady veřejného uctívání blahoslaveného Andrýska. Papež Benedikt XIV. r. 1753 vydal zvláštní officium i mešní formulář. Po celá staletí byla v Rakousku a Německu pouť k blahoslavenému dítěti velice populární.

V 2. polovině 20. století byl shledán Andrýskův kult jako antisemitský. Již r. 1953 byl svátek blahoslaveného dítěte, který měl připadat na 12. červenec, vyškrtnut z místního církevního kalendáře, r. 1961 blahoslaveného Andrýska vyškrtl papež Jan XXIII. ze seznamu blahoslavených. Příběh o rituálně zavražděném dítěti byl prohlášen za podvrh. Roku 1985 byly Andrýskovy ostatky odstraněny z jeho hrobu. Kult se však pro mimořádná odpor obyvatelstva nepodařilo zničit až do r. 1989, kdy ho násilně zakázal místní biskup Reinhold Stecher. V tamním kostele byly zamalovány všechny fresky, které Andrýska zpodobňovaly.

Externí odkazy

Jaroslav Voříšek: Hanebná blasfémie. CZ altermedia

Poznámky a reference

Osobní nástroje