Anka Kolesárová

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Poznámky a reference)
(Externí odkazy)
Řádka 9: Řádka 9:
== Odkazy ==
== Odkazy ==
=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
 +
* ''[http://www.fatym.com/view.php?cisloclanku=2017090042 Raději smrt, než hřích - mučednice čistoty Anka Kolesárová]'' [[FaTym]]
* [http://anka.hudakcd.sk/ Stránky o Ance Kolesárové] (slovensky)
* [http://anka.hudakcd.sk/ Stránky o Ance Kolesárové] (slovensky)
* [http://domcek.org/ Dom Anky Kolesárovej] (slovensky)
* [http://domcek.org/ Dom Anky Kolesárovej] (slovensky)

Verze z 1. 9. 2018, 10:37

Blahoslavená Anna Kolesárová (14. července 1928 Vysoká nad Uhom - 22. listopadu 1944 tamtéž) je slovenská mučednice čistoty a oběť válečného zločinu spáchaného vojákem Rudé armády. Jelikož zemřela mladá, často je zdrobňována do podoby Anka Kolesárová. Připomínáme si ji o výroční den její smrti.

Obsah

Život

Anka Kolesárová pocházela ze zbožné katolické rodiny a sama byla zapálenou věřící. Když Rudá armáda vyháněla německá vojska ze Slovenska, rodina Kolesárova se stejně jako většina ostatních ukryla ve sklepě. Jeden z rudoarmějců při prohlídce nahlédl do sklepa a pohledná šestnáctiletá dívka ho zaujala. Nařídil jí, aby šla s ním. Když nechtěla, přímo jí řekl, že půjde a vyspí se s ním, nebo ji zabije. Když opět odmítla, povolil jí jednověté rozloučení s otcem a na místě ji zastřelil.

Posmrtná úcta

Její hrob ve Vysoké nad Uhom se stal cílem poutníků z celého Slovenska, převážně z řad mládeže. Diecézení fáze proce byla ukončena v roce 2012,[1] papež František podepsal dekret o mučednictví Anky Kolesárové 6. března 2018. Blahořečena byla 1. září 2018.

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://www.spolcs.cz/view.php?cisloclanku=2012020013
Osobní nástroje