Antonín Koniáš

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
P. '''Antonín Koniáš''' T. J. (nar. [[1671]] - zemř. [[1760]]), byl český katolický kněz a řehoník a misionář. Pocházel z Prahy. Svou povahou byl člověk mimořádně obětavý, k sobě přísný a ve své službě pro Církev neúnavný. 37 let působil ve východních Čechách a staral se, aby [[kacířské]] knihy nemařily usilovnou práci katolických misionářů. Závadná místa v bludných knihách začerňoval, případně z nich vytrhl některé listy. Pouze knihy, které se opravit nedaly, pálil. Jednalo se o nekatolické kancionály a bible, modlitební knihy, drobné brožurky, pověrečné modlitby, letáky i o nemravnou literaturu. [[Kralická Bible]] byla odebírána pro závadnou předmluvu a chybějící poznámky pod čarou. Ostatní české bible bývaly po drobných opravách vráceny. Aby usnadnil pater Koniáš hodnocení knih po stránce věroučné a mravní, sestavil tzv. "Klíč", t.j. sezna, knih závadných pro bludy, pověry a nemravnost. Mimo knihy české zde nalézáme knihy německé, francouzské i latinské.  
+
P. '''Antonín Koniáš''' T. J. ([[13. únor]] [[1691]] [[Praha]] – [[27. říjen | 27. října]] [[1760]] [[Praha]]) byl český [[Tovaryšstvo Ježíšovo|jezuitský]] kněz, spisovatel a misionář.  
-
Podobnou ušlechtilou činnost vyvíjelo nemálo jiných misionářů. Namísto zabavených knih dávali lidu knihy katolické. Kacířské knihy, které měly literární či jinou hodnotu, ničeny nebyly, ale byly uchovávány pod dozorem Církve ve zvláštních klášterních knihovnách.
+
Svou povahou byl člověk mimořádně obětavý, k sobě přísný a ve své službě pro Církev neúnavný. 37 let působil ve východních Čechách a staral se, aby [[hereze|kacířské]] a nemravné knihy nemařily usilovnou práci katolických misionářů. Závadná místa v bludných knihách začerňoval, případně z nich vytrhl některé listy. Pouze knihy, které se opravit nedaly, pálil. Jednalo se zejména o nekatolické [[kancionál]]y a [[bible]], modlitební knihy, drobné brožurky, pověrečné modlitby, letáky i o nemravnou literaturu. [[Kralická Bible]] byla odebírána pro závadnou předmluvu a chybějící výkladové poznámky. Ostatní české bible bývaly po drobných opravách vráceny. Aby usnadnil pater Koniáš hodnocení knih po stránce věroučné a mravní, sestavil tzv. "Klíč", t.j. seznam knih závadných pro bludy, pověry a nemravnost. Mimo knihy české zde nalézáme knihy německé, francouzské i latinské.  
 +
Podobnou ušlechtilou činnost vyvíjelo nemálo jiných misionářů. Namísto zabavených knih dávali lidu knihy katolické. Kacířské knihy, které měly literární či jinou hodnotu, ničeny nebyly, ale byly uchovávány pod dozorem Církve ve zvláštních klášterních knihovnách jako ''[[Libri prohibiti]]''.
 +
 +
== Dílo ==
 +
 +
* ''Cytara Nového Zákona'' (1727, 1729, 1746 atd.) – náhrada starých evangelických [[kancionál]]ů
 +
* [http://kramerius.mzk.cz/search/handle/uuid:57d88318-b6e5-426d-9346-6259c4e332e3 ''Clavis haeresim claudens et aperiens – Klíč kacířské bludy k rozeznávání otvírající, k vykořenění zamykající''] (1729) - seznam zakázané literatury, jeho nejznámější dílo, tento seznam byl schválen až roku [[1770]], zakazuje téměř všechnu literaturu let z [[1414]]–[[1620]] a [[exulant]]skou literaturu
 +
* ''Vejtažní naučení''
 +
 +
{{DEFAULTSORT:Koniáš, Antonín}}
[[Kategorie:Čeští římskokatoličtí duchovní]]
[[Kategorie:Čeští římskokatoličtí duchovní]]
[[Kategorie:Misionáři]]
[[Kategorie:Misionáři]]
 +
[[Kategorie:Jezuité]]
 +
[[Kategorie:Spisovatelé]]
 +
[[Kategorie:Katoličtí autoři]]
[[Kategorie:Narození 1671]]
[[Kategorie:Narození 1671]]
[[Kategorie:Úmrtí 1760]]
[[Kategorie:Úmrtí 1760]]

Aktuální verze z 28. 1. 2014, 05:50

P. Antonín Koniáš T. J. (13. únor 1691 Praha 27. října 1760 Praha) byl český jezuitský kněz, spisovatel a misionář.

Svou povahou byl člověk mimořádně obětavý, k sobě přísný a ve své službě pro Církev neúnavný. 37 let působil ve východních Čechách a staral se, aby kacířské a nemravné knihy nemařily usilovnou práci katolických misionářů. Závadná místa v bludných knihách začerňoval, případně z nich vytrhl některé listy. Pouze knihy, které se opravit nedaly, pálil. Jednalo se zejména o nekatolické kancionály a bible, modlitební knihy, drobné brožurky, pověrečné modlitby, letáky i o nemravnou literaturu. Kralická Bible byla odebírána pro závadnou předmluvu a chybějící výkladové poznámky. Ostatní české bible bývaly po drobných opravách vráceny. Aby usnadnil pater Koniáš hodnocení knih po stránce věroučné a mravní, sestavil tzv. "Klíč", t.j. seznam knih závadných pro bludy, pověry a nemravnost. Mimo knihy české zde nalézáme knihy německé, francouzské i latinské.

Podobnou ušlechtilou činnost vyvíjelo nemálo jiných misionářů. Namísto zabavených knih dávali lidu knihy katolické. Kacířské knihy, které měly literární či jinou hodnotu, ničeny nebyly, ale byly uchovávány pod dozorem Církve ve zvláštních klášterních knihovnách jako Libri prohibiti.

Dílo

Osobní nástroje