Antonín Vysloužil

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Antonín Vysloužil (1890 Tovačov9. prosince 1945) byl český katolický kněz, kaplan (1918-1923), farní administrátor (1923) a farář (1923-1945) ve Vizovicích, starosta Vizovic (od 1925) a titulární konzistorní rada. Za druhé světové války spolupracoval s protinacistickým odbojem a podporoval Židy. Byl odpůrcem komunistů a po válce kritizoval zejména fakt, že se na Zlínsku v jejich straně na čelních postech (a tudíž i na vedoucích pozicích místní samosprávy) prosadili různí tzv. partyzáni a konfidenti gestapa a dalších nacistických úřadů.

Po válce se pokoušel pomoci německému státnímu návladnímu Kurtu Blaschtowitschkovi a jeho ženě Marii, kteří za druhé světové války pomáhali pronásledovaným Čechům a měli rozsáhlé vědomosti a důkazy o konfidentech gestapa, kteří v řadách komunistů po válce ovládli významné posty ve Zlíně (Blaschtowitschka přišel o svůj vysoký post v justici a jen tak tak unikl koncentračnímu táboru, když se ukázalo, že nepředal dál udání na čelní osobnosti protinacistického odboje na Zlínsku).

Vysloužil i přes obrovskou snahu nedokázal Blaschtowitschkům pomoci, mimo jiné i proto, že vysocí komunističtí funkcionáři zastavili prošetřování jeho podání (zejména se v této věci angažoval Bedřich Pokorný) a zabavili klíčové důkazní materiály. Kurt Blaschtowitschka se stal v roce 1945 v důsledku komunistických intrik obětí vykonstruovaného procesu (retribuční soudnictví bylo v jeho případě, tak jako v řadě jiných, zneužito k justiční vraždě), a jeho žena, byť Češka, byla po dlouhých měsících zcela neodůvodněného věznění a zmrzačená krutým mučením přemístěna do internačního tábora a zařazena do odsunu.

Jelikož se Vysloužil nedal zkorumpovat ani zastrašit a stále se pokoušel dosáhnout odvolání a obžaloby řady komunistických pohlavárů ze Zlína (stále disponoval rozsáhlou sbírkou důkazů, včetně vlastnoručně sepsaných udání, které dotyční předtím podali Blaschtowitschkovi), dva příslušníci zlínské komunisty ovládané „partyzánské“ organizace (jejíž vedení bylo prolezlé bývalými konfidenty gestapa) jej na příkaz vedoucích představitelů zlínských komunistů zavraždili (vyhodili z jedoucího rychlíku), když i s důkazy cestoval do Prahy za právním zástupcem. Složky s důkazy později komunisté použili k vydírání a upevnění pozic komunistů ve Zlíně). Někteří autoři spekulují o tom, že možná do vraždy mohl být zapleten i sám Pokorný.[1]

V roce 1995 byl Antonín Vysloužil poctěn čestným občanstvím Vizovic.

Obsah

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

Reference

  1. http://www.reflex.cz/Clanek23737.html
Osobní nástroje