Antonia Mesina

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: Blahoslavená '''Antonia Mesina''' (počeštěně '''Antonie Mesina'''; 21. červen 1919 Orgosolo Sardinie - 17. květen 1935 tamtéž) je sardi…)
m (Externí odkazy)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
[[Blahoslavená]] '''Antonia Mesina''' (počeštěně '''Antonie Mesina'''; [[21. červen]] [[1919]] [[Orgosolo]] [[Sardinie]] - [[17. květen]] [[1935]] tamtéž) je sardinská [[panna]] a [[mučednice]]. Je patronkou mučedníků a obětí [[znásilnění]].
+
[[Blahoslavená]] '''Antonia Mesina''' (počeštěně '''Antonie Mesina'''; [[21. červen]] [[1919]] [[Orgosolo]] [[Sardinie]] - [[17. květen]] [[1935]] tamtéž) je sardinská [[panna]] a [[mučednice]]. Je patronkou mučedníků a obětí [[znásilnění]]. Její památku si připomínáme ve výroční den její smrti.
== Život ==
== Život ==
Řádka 22: Řádka 22:
* [http://www.azionecattolica.it/aci/Chi_siamo/Testimoni/Beati/Mesina Antonia Mesina na stránkách Katolické akce] (italsky)
* [http://www.azionecattolica.it/aci/Chi_siamo/Testimoni/Beati/Mesina Antonia Mesina na stránkách Katolické akce] (italsky)
 +
{{DEFAULTSORT: Mesina, Antonia}}
 +
[[Kategorie:ženy]]
[[Kategorie:Blahoslavení]]
[[Kategorie:Blahoslavení]]
[[Kategorie:Italští blahoslavení]]
[[Kategorie:Italští blahoslavení]]

Aktuální verze z 24. 5. 2021, 06:26

Blahoslavená Antonia Mesina (počeštěně Antonie Mesina; 21. červen 1919 Orgosolo Sardinie - 17. květen 1935 tamtéž) je sardinská panna a mučednice. Je patronkou mučedníků a obětí znásilnění. Její památku si připomínáme ve výroční den její smrti.

Obsah

Život

Antonia Mesina byla druhá z 6 dětí v chudé rolnické rodině. Po vychození čtyř ročníků školy zůstala doma, aby pomáhala matce trpící vážnou srdeční chorobou s vedením domácnosti. Od deseti let byla aktivní členkou Katolické akce.

Smrt

Když se 17. května po návratu ze mše vydala s třináctiletou kamarádkou do lesa pro dříví, aby měla na čem upéct zadělaný chleba, byla při sběru dříví v lese v blízkosti rodného domku přepadena Janem Ignácem Catgiou, který se ji pokusil znásilnit. Urputně se bránila a pokusila se utéci, rozzuřený útočník ji nakonec kamenem ubil k smrti. Když na místo dorazili četníci přivolaní kamarádkou, byla již Antonia mrtvá.

Blahořečení

Pohřbena byla na hřbitově v rodné vesnici, ale o necelé čtyři roky později byly její ostatky dány do nové rakve a uloženy pod nově vztyčeným pomníkem. V roce 1983 pak byly znovu přemístěny - do kostela Krista Spasitele v Orgosolo.

Papež Jan Pavel II. ji blahořečil 4. října 1987, spolu s ní byla blahořečena i Pierina Morosini, která měla podobný osud. Kanonizační proces dosud nebyl uzavřen. Katolická církev slaví svátek Antonie Mesiny ve výroční den její smrti - 17. května.

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Osobní nástroje