Antonia Mesina

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Blahoslavená Antonia Mesina (počeštěně Antonie Mesina; 21. červen 1919 Orgosolo Sardinie - 17. květen 1935 tamtéž) je sardinská panna a mučednice. Je patronkou mučedníků a obětí znásilnění. Její památku si připomínáme ve výroční den její smrti.

Obsah

Život

Antonia Mesina byla druhá z 6 dětí v chudé rolnické rodině. Po vychození čtyř ročníků školy zůstala doma, aby pomáhala matce trpící vážnou srdeční chorobou s vedením domácnosti. Od deseti let byla aktivní členkou Katolické akce.

Smrt

Když se 17. května po návratu ze mše vydala s třináctiletou kamarádkou do lesa pro dříví, aby měla na čem upéct zadělaný chleba, byla při sběru dříví v lese v blízkosti rodného domku přepadena Janem Ignácem Catgiou, který se ji pokusil znásilnit. Urputně se bránila a pokusila se utéci, rozzuřený útočník ji nakonec kamenem ubil k smrti. Když na místo dorazili četníci přivolaní kamarádkou, byla již Antonia mrtvá.

Blahořečení

Pohřbena byla na hřbitově v rodné vesnici, ale o necelé čtyři roky později byly její ostatky dány do nové rakve a uloženy pod nově vztyčeným pomníkem. V roce 1983 pak byly znovu přemístěny - do kostela Krista Spasitele v Orgosolo.

Papež Jan Pavel II. ji blahořečil 4. října 1987, spolu s ní byla blahořečena i Pierina Morosini, která měla podobný osud. Kanonizační proces dosud nebyl uzavřen. Katolická církev slaví svátek Antonie Mesiny ve výroční den její smrti - 17. května.

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Osobní nástroje