Augustin z Hippo

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 2: Řádka 2:
== Život ==
== Život ==
-
Narodil se roku [[354]] v Tagaste v Numidii (dnešní Souk Ahras, [[Alžírsko]]). Již v mládí vynikal neobyčejným nadáním a pílí ke studiu. Všechnu svou naději o lepší život však vkládal až příliš moc do filosofie (stal se jedním z žáků tzv. [[manicheismus|manicheismu]] a podléhal nespoutané vášni k ženám, která se projevila tím, že za krátký čas zplodil v konkubinátu několik nemanželských dětí. S jeho amorálností se velmi těžce vyrovnával především jeho věřící matka [[Monika z Tagaste|Monika]], která se vytrvale modlila za synovo obrácení. Prosby k Bohu byly vyslyšeny, Augustin se obrátil a [[24. duben|24. dubna]] [[387]] přijal spolu se svým nemanželským synem Adeodatem a přítelem Alypiem<ref>Pozdější biskup v Tagaste.</ref> [[křest]].
+
Narodil se roku [[354]] v Tagaste v Numidii (dnešní Souk Ahras, [[Alžírsko]]). Již v mládí vynikal neobyčejným nadáním a pílí ke studiu. Všechnu svou naději o lepší život však vkládal až příliš moc do filosofie (stal se jedním z žáků tzv. [[manicheismus|manicheismu]] a podléhal nespoutané vášni k ženám, která se projevila tím, že za krátký čas zplodil v konkubinátu několik nemanželských dětí). S jeho amorálností se velmi těžce vyrovnával především jeho věřící matka [[Monika z Tagaste|Monika]], která se vytrvale modlila za synovo obrácení. Prosby k Bohu byly vyslyšeny, Augustin se obrátil a [[24. duben|24. dubna]] [[387]] přijal spolu se svým nemanželským synem Adeodatem a přítelem Alypiem<ref>Pozdější biskup v Tagaste.</ref> [[křest]].
Po návratu do Tagaste vybudoval spolu se svými přáteli jakýsi druh řeholní obce, ve městě Hippo roku [[391]] přijal kněžské svěcení a stal se tam biskupem ([[395]]). Své biskupské sídlo proměnil v klášter s vlastní řeholí, které dějiny dají později název [[Augustiniáni|augustiniánská]]. Ideálem tohoto řeholního života se stala apoštolská činnost a pastorační služba.
Po návratu do Tagaste vybudoval spolu se svými přáteli jakýsi druh řeholní obce, ve městě Hippo roku [[391]] přijal kněžské svěcení a stal se tam biskupem ([[395]]). Své biskupské sídlo proměnil v klášter s vlastní řeholí, které dějiny dají později název [[Augustiniáni|augustiniánská]]. Ideálem tohoto řeholního života se stala apoštolská činnost a pastorační služba.
Řádka 10: Řádka 10:
== Dílo ==
== Dílo ==
Zůstalo po něm  113 spisů (některé velmi objemné), 218 dopisů a více než 500 dochovaných textů homilií.  
Zůstalo po něm  113 spisů (některé velmi objemné), 218 dopisů a více než 500 dochovaných textů homilií.  
-
* ''O Boží obci'' (De civitate Dei)
+
* ''O Boží obci'' (De civitate Dei), český překlad viz. Augustinus Aurelius: ''O Boží obci'' (1. a 2. díl), Karolinum, Praha 2007.
-
* ''Vyznání'' (Confesiones) - jedná se o duchovní autobiografii psano formou vyznání svých vin, kterých se dopustil předtím, než přijal křesťanskou víru
+
* ''Vyznání'' (Confesiones), český překlad viz. Aurelius Augustinus: ''Vyznání'', Kalich, Praha 1999 (přetisk vydání Ladislava Kuncíře z roku 1926). Jedná se o duchovní autobiografii psanou formou vyznání svých vin, kterých se dopustil předtím, než přijal křesťanskou víru.
-
 
+
* ''O náboženském vyučování katechumenů'' (De katechizandis rudibus), český překlad viz. Svatý Augustin: ''Katechetické spisy'', Krystal OP, Praha 2005, s. 11-62.
 +
* ''O vyznání víry'' (De symbolo sermo ad catechumenos), český překlad viz. Svatý Augustin: ''Katechetické spisy'', s. 64-77.
 +
* ''Vavřincova příručka o víře, naději a lásce'', (Enchiridion ad Laurentium...), český překlad viz. Svatý Augustin: ''Katechetické spisy'', s. 80-150.
 +
* ''O křesťanském boji'' (De agone christiano), český překlad viz. Svatý Augustin: ''Katechetické spisy'', s. 152-176.
 +
* ''O milosti a svobodném rozhodování'', český překlad vydalo nakl. Krystal OP, Praha 2000.
 +
* ''Odpověď Simplicianovi'', český překlad vydalo nakl. Krystal OP, Praha 2000.
== Odkazy ==
== Odkazy ==
=== Související stránky ===
=== Související stránky ===

Verze z 22. 7. 2012, 12:46

Svatý Augustin či Augustinus Aurelius[1] (354 Tagaste - 430 Hippo) je biskup, jeden z nejvýznamnějších starověkých křesťanských filosofů a teologů a významný autor patristické literatury. Od roku 395 až do své smrti byl biskupem města Hippo. Církev jej řadí mezi čtyři velké učitele Západní církve a slaví jeho svátek 28. srpna.

Obsah

Život

Narodil se roku 354 v Tagaste v Numidii (dnešní Souk Ahras, Alžírsko). Již v mládí vynikal neobyčejným nadáním a pílí ke studiu. Všechnu svou naději o lepší život však vkládal až příliš moc do filosofie (stal se jedním z žáků tzv. manicheismu a podléhal nespoutané vášni k ženám, která se projevila tím, že za krátký čas zplodil v konkubinátu několik nemanželských dětí). S jeho amorálností se velmi těžce vyrovnával především jeho věřící matka Monika, která se vytrvale modlila za synovo obrácení. Prosby k Bohu byly vyslyšeny, Augustin se obrátil a 24. dubna 387 přijal spolu se svým nemanželským synem Adeodatem a přítelem Alypiem[2] křest.

Po návratu do Tagaste vybudoval spolu se svými přáteli jakýsi druh řeholní obce, ve městě Hippo roku 391 přijal kněžské svěcení a stal se tam biskupem (395). Své biskupské sídlo proměnil v klášter s vlastní řeholí, které dějiny dají později název augustiniánská. Ideálem tohoto řeholního života se stala apoštolská činnost a pastorační služba.

Augustin zemřel roku 430 v Hippo. Jeho ostatky byly přeneseny nejprve na Sardinii a od 8. století jsou uloženy v katedrále v Pávii (severní Itálie).

Dílo

Zůstalo po něm 113 spisů (některé velmi objemné), 218 dopisů a více než 500 dochovaných textů homilií.

  • O Boží obci (De civitate Dei), český překlad viz. Augustinus Aurelius: O Boží obci (1. a 2. díl), Karolinum, Praha 2007.
  • Vyznání (Confesiones), český překlad viz. Aurelius Augustinus: Vyznání, Kalich, Praha 1999 (přetisk vydání Ladislava Kuncíře z roku 1926). Jedná se o duchovní autobiografii psanou formou vyznání svých vin, kterých se dopustil předtím, než přijal křesťanskou víru.
  • O náboženském vyučování katechumenů (De katechizandis rudibus), český překlad viz. Svatý Augustin: Katechetické spisy, Krystal OP, Praha 2005, s. 11-62.
  • O vyznání víry (De symbolo sermo ad catechumenos), český překlad viz. Svatý Augustin: Katechetické spisy, s. 64-77.
  • Vavřincova příručka o víře, naději a lásce, (Enchiridion ad Laurentium...), český překlad viz. Svatý Augustin: Katechetické spisy, s. 80-150.
  • O křesťanském boji (De agone christiano), český překlad viz. Svatý Augustin: Katechetické spisy, s. 152-176.
  • O milosti a svobodném rozhodování, český překlad vydalo nakl. Krystal OP, Praha 2000.
  • Odpověď Simplicianovi, český překlad vydalo nakl. Krystal OP, Praha 2000.

Odkazy

Související stránky

Poznámky a reference

  1. Česky Zlatý Augustin.
  2. Pozdější biskup v Tagaste.
Osobní nástroje