Bernard Fellay

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Bernard Fellay (2012)

Bernard Fellay (* 12. dubna 1958 v Sierre) je švýcarský katolický biskup (od 1988) a 3. generální představený Kněžského bratrstva sv. Pia X. (od 1994).

Obsah

Život

Mládí

Bernard Fellay se narodil v Sierre v kantonu Valais. V říjnu 1977 zahájil studium na Mezinárodním semináři sv. Pia X. v Écône. 29. června 1982 obdržel kněžské svěcení od arcibiskupa Lefebvra, poté byl jmenován hlavním ekonomem Bratrstva.

Biskup

30. června 1988 obdržel spolu s dalšími třemi kněžími Bratrstva biskupské svěcení z rukou arcibiskupa Lefebvra (spolusvětitelem byl biskup Mayer). Jelikož svěcení se odehrálo bez papežského svolení, byli všichni zúčastnění (světitelé i svěcení) prohlášeni Svatým stolcem za propadlé samovolné exkomunikaci. Bratrstvo ovšem nikdy neuznalo platnost této exkomunikace a Fellay stejně jako ostatní biskupové v něm normálně působil.

V roce 1994 byl zvolen 3. generálním představeným Bratrstva po Franzi Schmidbergerovi, v roce 2006 pak byl v úřadu potvrzen na další dvanáctileté funkční období.

Papež Benedikt XVI. v roce 2009 exkomunikaci ze všech čtyř biskupů Bratrstva sňal. Kurie ovšem zdůrazňovala a stále zdůrazňuje, že všichni biskupové i kněží Bratrstva jsou stále „suspendováni a divinis“ a tudíž kněžskou službu vykonávají nedovoleně. Bratrstvo ovšem tuto interpretaci odmítá.


Odkazy

Externí odkazy

Souvisejí články

Biskupové FSSPX

Poznámky a reference

Osobní nástroje