Bernard Nathanson

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Bernard Nathanson

Profesor Bernard Nathanson (31. červenec 1926, New York - 21. únor 2011,[1] tamtéž) je americký lékař, gynekolog a čelní protipotratový aktivista, autor řady dokumentárních filmů a publikací o potratech a prosazování propotratových úprav amerických zákonů, na čemž se původně významně podílel.

Obsah

Život

Etnicky byl Židem, ale víru svých otců odvrhl a jako dospělý se prohlašoval za ateistu. Byl jedním z nejvýznamnější propotratových aktivistů v USA, spoluzakladatel National Association for Repeal of Abortion Law a Abortion Rights Action League, specialista na provádění potratů (dle vlastních slov jich osobně provedl na 15 000, včetně potracení jednoho vlastního dítěte). Byl ředitelem newyorské Center for Reproductive and Sexual Health (tehdy největší interrupční klinika na světě). V 70. letech po nástupu ultrazvukových diagnostických zařízení postupně omezil provádění potratů na vážné lékařské indikace a v roce 1979 je přestal vykonávat úplně.

V roce 1984 s jedním kolegou vytvořil dokumentární film Němý výkřik, v němž je pomocí ultrazvuku zobrazeno provedení potratu na 12týdenním plodu. Později vytvořil další film Zatmění rozumu, který podrobně zobrazuje potrat 20týdenního plodu.

Napsal též řadu článků a publikací o potratovém hnutí v USA, kterého byl dříve vůdčí osobností, v nichž podrobně psal o tom, že NARAL dosáhl svého (zrušení protipotratových zákonů) zejména systematickým lhaním, falšováním statistik o ilegálních potratech a úmrtích, která byla jejich následkem, a průzkumů veřejného mínění na téma potratů.

V roce 1996 s pomocí otce McCloskeyho z Opus Dei konvertoval ke katolicismu.

Dílo

Knihy

Filmové dokumenty

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. http://www.lifenews.com/2011/02/21/bernard-nathanson-passes-away-was-early-abortion-muckraker/
Osobní nástroje