Bernard Tissier de Mallerais

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m (Stránka Tissier de Malerais přemístěna na stránku Bernard Tissier de Mallerais)
m
(Není zobrazeno 11 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
J.E. '''Bernard Tissier de Mallerais''' (*[[1945]] v [[Sallanches]], [[Haute-Savoie]], [[Francie]]) je římskokatolickým světícím biskupem a členem [[Kněžské bratrstvo sv. Pia X. | FSSPX]]
+
[[File:Tissier.jpg|thumb|400px|Bernard Tissier de Mallerais'''  (2008)]]
 +
J.E. ''' [[Mons.]] Bernard Tissier de Mallerais''' (*[[1945]] v [[Sallanches]], [[Haute-Savoie]], [[Francie]]) je římskokatolickým světícím biskupem a členem [[Kněžské bratrstvo sv. Pia X. | FSSPX]]
== Život ==
== Život ==
Řádka 8: Řádka 9:
=== Biskup ===
=== Biskup ===
-
Když v červnu [[1988]] oznámil arcibiskup [[Marcel Lefebvre | Lefebvre]] svůj úmysl vysvětit pro katolickou tradici skupinu biskupů, byť bez souhlasu [[Svatý stolec | Svatého stolce]], zaslal kardinál [[Bernardin Gantin]], prefekt [[Kongregace pro biskupy]], P. Tissierovi varování, že po případném přijetí biskupského svěcení bez souhlasu [[Svatý stolec | Svatého stolce]] podlehne [[exkomunikace | exkomunikaci]] [[laetae sententiae]]. Po svěceních [[30. červen | 30. června]] [[1988]] vydal [[Svatý stolec]] prohlášení, že vysvěcení biskupové [[Bernard Fellay]], [[Richard Williamson]], [[Bernard Tissier de Mallerais]] a [[Alfonso de Galarreta]] a jejich světitelé [[Marcel Lefebvre]] a [[Antônio de Castro Mayer]] propadli trestu exkomunikace. Tuto exkomunikaci znovu uvádí papež [[Jan Pavel II.]] v dokumentu [[Ecclesia Dei afflicta]] z r. 1988 a tato biskupská svěcení nazývá "''protiprávním a schizmatickým aktem''". Naproti tomu kardinál [[Dario Castrillon Hoyos]], který stál v čele komise, která měla dohlížet na uplatňování dokumentu Ecclesia Dei v praxi, uvedl, že se jedná "''o situaci oddělení, nikoliv formálního schizmatu''." FSSPX právoplatnost dnes již stáhnutých exkomunikací odmítá, protože byla udělena ve stavu nouze během panující doktrinální, morální i liturgické krize v katolické Církvi. Tato exkomunikace byla stažena papežem [[Benedikt XVI. | Benediktem XVI.]] dne [[21. leden | 21. ledna]] [[2009]].
+
Když v červnu [[1988]] oznámil arcibiskup [[Marcel Lefebvre | Lefebvre]] svůj úmysl vysvětit pro katolickou tradici skupinu biskupů, byť bez souhlasu [[Svatý stolec | Svatého stolce]], zaslal kardinál [[Bernardin Gantin]], prefekt [[Kongregace pro biskupy]], P. Tissierovi varování, že po případném přijetí biskupského svěcení bez souhlasu [[Svatý stolec | Svatého stolce]] podlehne [[exkomunikace | exkomunikaci]] [[laetae sententiae]]. Po svěceních [[30. červen | 30. června]] [[1988]] vydal [[Svatý stolec]] prohlášení, že vysvěcení biskupové [[Bernard Fellay]], [[Richard Williamson]], [[Bernard Tissier de Mallerais]] a [[Alfonso de Galarreta]] a jejich světitelé [[Marcel Lefebvre]] a [[Antônio de Castro Mayer]] propadli trestu exkomunikace. Tuto exkomunikaci znovu uvádí papež [[Jan Pavel II.]] v dokumentu [[Ecclesia Dei afflicta]] z r. 1988 a tato biskupská svěcení nazývá "''protiprávním a schizmatickým aktem''". Naproti tomu kardinál [[Dario Castrillon Hoyos]], který stál v čele komise, která měla dohlížet na uplatňování dokumentu Ecclesia Dei v praxi, uvedl, že se jedná "''o situaci oddělení, nikoliv formálního schizmatu''." FSSPX právoplatnost dnes již stáhnutých exkomunikací odmítá, protože svěcení byla udělena ve stavu nouze během panující doktrinální, morální i liturgické krize v katolické Církvi. Tato exkomunikace byla stažena papežem [[Benedikt XVI. | Benediktem XVI.]] dne [[21. leden | 21. ledna]] [[2009]].
 +
Za své heslo si biskup Tissier de Mallerais zvolil: ''Pax Christi Regis'' (Pokoj Krista Krále).
-
Za své heslo si biskup Tissier de Mallerais zvolil: Pax Christi Regis (Pokoj Krista Krále).
+
Po svém biskupském svěcení byl Tissier de Mallerais generálním sekretářem FSSPX až do r. [[1996]]. Roku [[1991]] byl hlavním světitelem na biskupa kněze [[Licínio Rangel | Licínia Rangela]] v brazilském [[Campos | Camposu]] po smrti biskupa [[Antônio de Castro Mayer | Antônio de Castro Mayera]]. Od r. [[1996]] dostal pověření sepsat životopis arcibiskupa Marcela Lefebvra, který byl uveřejněn r. [[2002]].
-
Po svém biskupském svěcení byl Tissier de Mallerais generálním sekretářem FSSPX až do r. 1996. Roku [[1991]] byl hlavním světitelem na biskupa kněze [[Licinio Rangel | Licinia Rangela]] v brazilském [[Campos | Camposu]] po smrti biskupa [[Antônio de Castro Mayer | Antônio de Castro Mayera]]. Od r. [[1996]] dostal pověření sepsat životopis arcibiskupa Marcela Lefebvra, který byl uveřejněn r. [[2002]].
+
Kromě vrcholných aktivit v Bratrstvu, jezdí i do jednotlivých distriktů a uděluje svátost biřmování.<ref>Z toho důvodu také navštívil [[3. květen | 3. května]] [[2008]] [[ČR|Českou republiku]], aby zde udělil svátost [[biřmování]] v [[Kaple Panny Marie Růžencové (Brno-Černovice)|kapli Bratrstva]] v [[Brno | Brně]].</ref>
-
 
+
-
 
+
-
[[3. květen | 3. května]] [[2008]] udílel svátost [[biřmování]] v [[Brno | Brně]].
+
== Odkazy ==
== Odkazy ==
-
http://rexcz.blogspot.cz/2012/06/biskup-tissier-de-mallerais.html
 
-
 
-
http://rexcz.blogspot.cz/2012/05/dopis-tri-biskupu-fsspx-generalnimu.html
 
-
 
=== Související stránky ===
=== Související stránky ===
* [[Kněžské bratrstvo sv. Pia X.]] - [[Integristické hnutí]]
* [[Kněžské bratrstvo sv. Pia X.]] - [[Integristické hnutí]]
'''Biskupové FSSPX'''
'''Biskupové FSSPX'''
-
* [[Bernard Fellay]] - [[Richard Williamson]] - [[Tissier de Mallerais | Bernard Tissier de Mallerais ]] - [[Alfonso de Galarreta]]
+
* [[Bernard Fellay]] - [[Richard Williamson]] - [[Bernard Tissier de Mallerais ]] - [[Alfonso de Galarreta]]
 +
 
 +
=== Externí odkazy ===
 +
* http://rexcz.blogspot.cz/2012/06/biskup-tissier-de-mallerais.html
 +
* http://rexcz.blogspot.cz/2012/05/dopis-tri-biskupu-fsspx-generalnimu.html
 +
 
 +
* http://www.youtube.com/watch?v=5UKbBtZLYdg
 +
* http://www.youtube.com/watch?v=hxLCSshIUKI
 +
 
 +
=== Poznámky a reference ===
 +
<references/>
 +
{{DEFAULTSORT:Tissier de Mallerais, Bernard}}
[[Kategorie:Biskupové]]  
[[Kategorie:Biskupové]]  
[[Kategorie:Biskupové FSSPX]]
[[Kategorie:Biskupové FSSPX]]
[[Kategorie:Narození 1945]]
[[Kategorie:Narození 1945]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]

Verze z 1. 2. 2015, 12:01

Bernard Tissier de Mallerais (2008)

J.E. Mons. Bernard Tissier de Mallerais (*1945 v Sallanches, Haute-Savoie, Francie) je římskokatolickým světícím biskupem a členem FSSPX

Obsah

Život

Mládí

Po ukončení vysokoškolského studia biologie vstoupil do semináře FSSPX ve Fribourgu v říjnu 1969. V Ecône byl roku 1975 vysvěcen arcibiskupem Marcelem Lefebvrem na kněze a následně působil jako profesor a později rektor semináře FSSPX v Ecône.

Biskup

Když v červnu 1988 oznámil arcibiskup Lefebvre svůj úmysl vysvětit pro katolickou tradici skupinu biskupů, byť bez souhlasu Svatého stolce, zaslal kardinál Bernardin Gantin, prefekt Kongregace pro biskupy, P. Tissierovi varování, že po případném přijetí biskupského svěcení bez souhlasu Svatého stolce podlehne exkomunikaci laetae sententiae. Po svěceních 30. června 1988 vydal Svatý stolec prohlášení, že vysvěcení biskupové Bernard Fellay, Richard Williamson, Bernard Tissier de Mallerais a Alfonso de Galarreta a jejich světitelé Marcel Lefebvre a Antônio de Castro Mayer propadli trestu exkomunikace. Tuto exkomunikaci znovu uvádí papež Jan Pavel II. v dokumentu Ecclesia Dei afflicta z r. 1988 a tato biskupská svěcení nazývá "protiprávním a schizmatickým aktem". Naproti tomu kardinál Dario Castrillon Hoyos, který stál v čele komise, která měla dohlížet na uplatňování dokumentu Ecclesia Dei v praxi, uvedl, že se jedná "o situaci oddělení, nikoliv formálního schizmatu." FSSPX právoplatnost dnes již stáhnutých exkomunikací odmítá, protože svěcení byla udělena ve stavu nouze během panující doktrinální, morální i liturgické krize v katolické Církvi. Tato exkomunikace byla stažena papežem Benediktem XVI. dne 21. ledna 2009.

Za své heslo si biskup Tissier de Mallerais zvolil: Pax Christi Regis (Pokoj Krista Krále).

Po svém biskupském svěcení byl Tissier de Mallerais generálním sekretářem FSSPX až do r. 1996. Roku 1991 byl hlavním světitelem na biskupa kněze Licínia Rangela v brazilském Camposu po smrti biskupa Antônio de Castro Mayera. Od r. 1996 dostal pověření sepsat životopis arcibiskupa Marcela Lefebvra, který byl uveřejněn r. 2002.

Kromě vrcholných aktivit v Bratrstvu, jezdí i do jednotlivých distriktů a uděluje svátost biřmování.[1]

Odkazy

Související stránky

Biskupové FSSPX

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Z toho důvodu také navštívil 3. května 2008 Českou republiku, aby zde udělil svátost biřmování v kapli Bratrstva v Brně.
Osobní nástroje