Biskup koadjutor

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Biskup koadjutor (též biskup spolusprávce, u arcidiecéze arcibiskup koadjutor/spolusprávce) je zvláštní druh katolického pomocného biskupa, který má některé zvláštní pravomoce a automatické právo nástupnictví po sídelním biskupovi diecéze, ke kterému je jmenován.

Obsah

Právo nástupnictví

V okamžiku, kdy biskup diecéze zemře nebo odstoupí, stává se tedy biskup koadjutor sám sídelním biskupem. Příkladem může být emeritní biskup českobudějovický Jiří Paďour, jmenovaný v roce 2001 jako biskup koadjutor k biskupovi Antonínu Liškovi (diecézením biskupem se automaticky stal s Liškovou rezignací v roce 2002). Před rokem 1983 byli rozlišování (arci)biskupové koadjutoři s právem nástupnictví a bez něj, v současné době již je mají automaticky všichni.

Zvláštní pravomoce

Ve výjimečných případech může dojít k tomu, že jmenování biskupa koadjutora je spojeno s rozhodnutím, že zcela převezme administrativní správu diecéze. Zejména v dřívějších dobách se tak činilo tehdy, když sídelní biskup už nezvládal správu diecéze, ale Svatý stolec jej nechtěl nebo nemohl uvolnit. Příkladem je jmenování F. P. Kenricka biskupem-koadjutorem filadelfské diecéze poté, co více než osmdesátiletý a těžce nemocný biskup Conwell přestal zvládat správu diecéze a odbojné kněze.

Jiná společenství

Stejně pojmenovaná funkce existuje i v anglikánské církvi.

Odkazy

Související stránky

Poznámky a reference

Osobní nástroje