Bitva o Tangu

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Bitva o Tangu (3. - 5. listopad 1914) je jedna z důležitých bitev první světové války, která se odehrála v oblasti přístavu Tanga v Německé východní Africe. Vyvolal ji pokus britské strany nečekanou invazí z moře obsadit klíčový komunikační uzel a důležité správní centrum největší německé kolonie a přivést tak boje v této oblasti k rychlému rozuzlení. Operace však pro ni skončila naprostou katastrofou, když německý velitel Paul von Lettow-Vorbeck smetl téměř osmkrát silnější jednotky generála Aitkena zpět do moře a zmocnil se velké části britského proviantu, což mu pak umožnilo vést boj po celý zbytek války a poutat tak na sebe mnohonásobně početnější síly Dohody.

Spojené království v boji nasadilo 8000 vojáků, převážně Indů, Paul von Lettow-Vorbeck asi 1100 mužů, převážně askaríjů. Britské ztráty činily 360 mrtvých a 487 vážně raněných, německé 71 mrtvých a 76 vážně zraněných. Do německých rukou padly stovky pušek, 16 kulometů, asi 600 000 nábojů a velké množství uniforem a spojovacího materiálu.

Bitva představuje jednu z nejostudnějších porážek Dohody za celou první světovou válku a vůbec v celé britské vojenské historii. Často je uváděna jako vzorový příklad toho, jak se věci nemají dělat, od výběru jednotek, přes „péči o ně“ a odfláknutý průzkum až po konkrétní chyby velitelů. Geoffrey Regan začlenil popis jednání britské strany při plánování a provedení operace jako obzvlášť otřesný příklad diletantismu do své Guinnessovy knihy válečných omylů.

Obsah

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Reference

Osobní nástroje