Bitva o Tangu

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Bitva o Tangu''' ([[3. listopad|3.]] - [[5. listopad]] [[1914]]) se odehrála v oblasti přístavu [[Tanga]] v [[Německá východní Afrika|Německé východní Africe]]. Vyvolal ji pokus [[Spojené království|britské strany]] nečekanou invazí z moře obsadit klíčový komunikační uzel a důležité správní centrum největší německé kolonie a přivést tak boje v této oblasti k rychlému rozuzlení. Operace však pro ni skončila naprostou katastrofou, když německý velitel [[Paul von Lettow-Vorbeck]] smetl téměř osmkrát silnější jednotky [[Arthur Aitken|generála Aitkena]] zpět do moře a zmocnil se velké části britského proviantu, což mu pak umožnilo vést boj po celý zbytek války a poutat tak na sebe mnohonásobně početnější síly [[Trojdohoda|Dohody]].
+
'''Bitva o Tangu''' ([[3. listopad|3.]] - [[5. listopad]] [[1914]]) je jedna z důležitých bitev [[první světová válka|první světové války]], která se odehrála v oblasti přístavu [[Tanga]] v [[Německá východní Afrika|Německé východní Africe]]. Vyvolal ji pokus [[Spojené království|britské strany]] nečekanou invazí z moře obsadit klíčový komunikační uzel a důležité správní centrum největší německé kolonie a přivést tak boje v této oblasti k rychlému rozuzlení. Operace však pro ni skončila naprostou katastrofou, když německý velitel [[Paul von Lettow-Vorbeck]] smetl téměř osmkrát silnější jednotky [[Arthur Aitken|generála Aitkena]] zpět do moře a zmocnil se velké části britského proviantu, což mu pak umožnilo vést boj po celý zbytek války a poutat tak na sebe mnohonásobně početnější síly [[Trojdohoda|Dohody]].
Spojené království v boji nasadilo 8000 vojáků, převážně [[Ind]]ů, Paul von Lettow-Vorbeck asi 1100 mužů, převážně [[askaríja|askaríjů]]. Britské ztráty činily 360 mrtvých a 487 vážně raněných, německé 71 mrtvých a 76 vážně zraněných. Do německých rukou padly stovky [[puška|pušek]], 16 [[kulomet]]ů, asi 600 000 [[náboj]]ů a velké množství uniforem a spojovacího materiálu.
Spojené království v boji nasadilo 8000 vojáků, převážně [[Ind]]ů, Paul von Lettow-Vorbeck asi 1100 mužů, převážně [[askaríja|askaríjů]]. Britské ztráty činily 360 mrtvých a 487 vážně raněných, německé 71 mrtvých a 76 vážně zraněných. Do německých rukou padly stovky [[puška|pušek]], 16 [[kulomet]]ů, asi 600 000 [[náboj]]ů a velké množství uniforem a spojovacího materiálu.
-
Bitva představuje jednu z nejostudnějších porážek Dohody za celou [[první světová válka|první světovou válku]] a vůbec v celé britské vojenské historii. Často je uváděna jako vzorový příklad toho, jak se věci nemají dělat, od výběru jednotek, přes „péči o ně“ a odfláknutý průzkum až po konkrétní chyby velitelů. [[Geoffrey Regan]] začlenil popis jednání britské strany při plánování a provedení operace jako obzvlášť otřesný příklad diletantismu do své [[Guinnessova kniha válečných omylů|Guinnessovy knihy válečných omylů]].
+
Bitva představuje jednu z nejostudnějších porážek Dohody za celou první světovou válku a vůbec v celé britské vojenské historii. Často je uváděna jako vzorový příklad toho, jak se věci nemají dělat, od výběru jednotek, přes „péči o ně“ a odfláknutý [[průzkum]] až po konkrétní chyby velitelů. [[Geoffrey Regan]] začlenil popis jednání britské strany při plánování a provedení operace jako obzvlášť otřesný příklad diletantismu do své [[Guinnessova kniha válečných omylů|Guinnessovy knihy válečných omylů]].
== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 3. 11. 2013, 10:38

Bitva o Tangu (3. - 5. listopad 1914) je jedna z důležitých bitev první světové války, která se odehrála v oblasti přístavu Tanga v Německé východní Africe. Vyvolal ji pokus britské strany nečekanou invazí z moře obsadit klíčový komunikační uzel a důležité správní centrum největší německé kolonie a přivést tak boje v této oblasti k rychlému rozuzlení. Operace však pro ni skončila naprostou katastrofou, když německý velitel Paul von Lettow-Vorbeck smetl téměř osmkrát silnější jednotky generála Aitkena zpět do moře a zmocnil se velké části britského proviantu, což mu pak umožnilo vést boj po celý zbytek války a poutat tak na sebe mnohonásobně početnější síly Dohody.

Spojené království v boji nasadilo 8000 vojáků, převážně Indů, Paul von Lettow-Vorbeck asi 1100 mužů, převážně askaríjů. Britské ztráty činily 360 mrtvých a 487 vážně raněných, německé 71 mrtvých a 76 vážně zraněných. Do německých rukou padly stovky pušek, 16 kulometů, asi 600 000 nábojů a velké množství uniforem a spojovacího materiálu.

Bitva představuje jednu z nejostudnějších porážek Dohody za celou první světovou válku a vůbec v celé britské vojenské historii. Často je uváděna jako vzorový příklad toho, jak se věci nemají dělat, od výběru jednotek, přes „péči o ně“ a odfláknutý průzkum až po konkrétní chyby velitelů. Geoffrey Regan začlenil popis jednání britské strany při plánování a provedení operace jako obzvlášť otřesný příklad diletantismu do své Guinnessovy knihy válečných omylů.

Obsah

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Reference

Osobní nástroje