Bitva u Lepanta

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Cinik (diskuse | příspěvky)
(Založena nová stránka: '''Bitva u Lepanta''' představuje největší námořní bitvu Osmansko-benátské války, k němuž došlo [[7. říjen|7. ř…)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 28. 9. 2011, 15:47

Bitva u Lepanta představuje největší námořní bitvu Osmansko-benátské války, k němuž došlo 7. října 1571 u ostrova Naupaktos (Lepanto). Spojené síly Svaté ligy v ní rozdrtily hlavní flotilu osmanské říše a ukončily na nějakou dobu obavy křesťanského světa z tureckého útoku na Apeninský poloostrov a další části Středomoří.

Bitva z dlouhodobého hlediska podlomila osmanskou námořní moc, byť osmanská říše dokázala v dalších letech své námořnictvo znovu vystavět a dosáhnout i dalších zisků ve Středomoří, když využila faktického rozpadu Svaté ligy a přinutila Benátky k nevýhodnému míru, v němž uznaly ztrátu Kypru. Osmanské loďstvo však ztratilo punc neporazitelnosti a jeho rychlé znovuvybudování mělo negativní vliv na jeho kvalitu.

Bitva u Lepanta byla poslední velkou námořní bitvou, v níž hrály hlavní roli vesly poháněné lodě. Též prokázala rostoucí význam dělostřelectva v námořních bitvách, neboť to byla právě výrazná převaha křesťanské flotily v počtu i kvalitě děl, která jí umožnila eliminovat zprvu výraznou početní převahu nepřítele.

Vítězství u Lepanta bylo křesťany považováno za zázrak. Jelikož byl připisován přímluvě Panny Marie vyprošené modlitbami růžence, papež Pius V. na památku tohoto vítězství ustanovil svátek Panny Marie Růžencové, který se slaví dodnes.[1]

Obsah

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Battle of Lepanto

Literatura

  • Vladimír Hynek, Petr Klučina: Válečné lodě, díl 1. (Lodě veslové a plachetní do roku 1860) , Naše vojsko, Praha 1985

Poznámky a reference

  1. http://tisk.cirkev.cz/z-domova/101005-pamatka-panny-marie-ruzencove/
Osobní nástroje