Charles J. Chaput

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Charles Joseph Chaput OFMCap (* 26. září 1944 v Concordii v Kansasu) je katolický duchovní a kapucínský mnich, 9. arcibiskup Filadelfie (od 2011).[1]

V letech 1988-1997 byl biskupem Rapid City, v letech 1997-2011 4. arcibiskupem Denveru. Někdy bývá ne zcela správně označován za „prvního indiánského arcibiskupa“, ve skutečnosti ale není indián, ale míšenec, syn potomka francouzských kolonistů Kanady a indiánky z kmene Potawatomi.

Je znám jako neúnavný obhájce katolické nauky a morálky a tvrdý kritik Demokratické strany a v ní působících „katolických“ propotratových politiků. Ve své knize Render Unto Caesar: Serving the Nation by Living our Catholic Beliefs in Political Life[2] se staví za silnější účast katolíků na politickém životě, odmítá vytlačování náboženských hledisek mimo společenský život a kritizuje vlažnost a laxnost katolíků moderní doby:

„V porovnání se svědectvím víry sv. Thomáše Mora, Martina Luthera Kinga, Dietricha Bonhoeffera či vietnamského kardinála Françoise-Xaviera Nguyên van Thuâna se naše velká ochota ke kompromisům jeví jako zrada.“

Obsah

Život

V červenci 2011 jej Benedikt XVI. jmenoval 9. arcibiskupem Filadelfie. Arcidiecézi převzal 8. září téhož roku.[3]

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Reference

  1. http://www.ncregister.com/daily-news/philadelphia-welcomes-archbishop-chaput/
  2. http://www.amazon.com/Render-Unto-Caesar-Catholic-Political/dp/0385522282
  3. http://www.ncregister.com/daily-news/philadelphia-welcomes-archbishop-chaput/
  4. Pro pořádek je třeba podotknout, že National Catholic Reporter není katolickým médiem, ale naopak ústředním médiem amerického liberálního pseudokatolicismu, názorově zhruba na úrovni českých Getseman.
Osobní nástroje