Clemens August von Galen

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Clemens August von Galen

Blahoslavený Clemens August Ioseph Pius Emanuel kardinál hrabě von Galen (16. března 187822. března 1946) je německý šlechtic a katolický duchovní, biskup münsterský v letech 19331946.

Byl jedním z nejhlasitějších a nejostřejších kritiků Hitlerova režimu, jeho ostrá protinacistická vystoupení mu vynesla přezdívku Lev z Münsteru či Vestfálský lev. Kritizoval filosofické základy nacismu a jeho stěžejní díla, jakož i spoustu jeho zločinů. Opakovaně ostře vystupoval proti perzekucím katolické církve a „nepotřebných a škodlivých jedinců“. Jeho kázání proti nacistickým euthanasijním programům vyvolala takové pozdvižení, že nacisté nakonec veřejně ustoupili od jejich provádění (byť ve skrytu je v omezené míře prováděli dál).

Stejně ostře jako proti nacistickým zločinům vystupoval po válce proti zločinům páchaným spojeneckými okupačními úřady a jednotkami v Německu. Jeho vztahy s britskými okupačními představiteli se rychle zhoršily do té míry, že musel svá kázání distribuovat tajně, stejně jako tak činil za nacismu, a když jej Pius XII. jmenoval kardinálem, okupační úřady mu zakázaly použít k cestě do Říma letadlo.

Zemřel krátce po jmenování kardinálem na perforaci apendixu, pohřben je v münsterské katedrále. V roce 2005 byl prohlášen za blahoslaveného, jeho památku si připomínáme 22. března. Patří k velkým vzorům hnutí pro-life, Human Life International po něm pojmenovala Cenu kardinála Galena.

Obsah

Život

Clemens August von Galen se narodil ve starém šlechtickém rodu Galen, jakožto jedenáctý potomek významného politika strany Centrum, hraběte Ferdinanda Heriberta von Galena, a jeho ženy Elisabeth, rozené von Spee.

Vystudoval rakouskou jezuitskou internátní školu Stella Matutina. Po svém setkání a soukormém rozhovoru s papežem Lvem XIII. (1899) se rozhodl pro kněžskou dráhu. Teologii studoval nejprve v Insbrucku a posléze v Münsteru, kde 28. května 1904 obdržel kněžské svěcení z rukou biskupa Hermanna Jakoba Dingelstada.[1]

Jako kněz nejprve pracoval pro svého strýce Maximiliana Gereona von Galena, který byl pomocným biskupem münsterské diecéze, později se přesunul do Berlína, kde působil nejprve jako kaplan a posléze jako farář při farnosti svatého Matyáše. Zde se s přátelil s tehdejším nunciem Pacellim. V roce 1933 byl navzdory nesouhlasu a protestům nuncia Orseniga zvolen a 5. září i jmenován biskupem münsterským. Biskupské svěcení obdržel 28. října 1933 z rukou kardinála Schulteho, spolusvětiteli byli biskupové Berning a Bornewasser.[2]

Třetí říše

Biskup Galen byl jedním z nejhlasitějších a nejostřejších kritiků Hitlerova režimu, jeho ostrá protinacistická vystoupení mu vynesla přezdívku Lev z Münsteru. Krátce ostře zkritizoval Mýtus 20. století, ztěžejní dílo nacistického ideologa Alfreda Rosenberga, za což se poprvé dočkal perzekucí ze strany úřadů. Opakovaně ostře vystupoval proti perzekucím katolické církve a „nepotřebných a škodlivých jedinců“. Jeho kázání proti nacistickým euthanasijním programům vyvolala takové pozdvižení, že nacisté nakonec veřejně ustoupili od jejich provádění (byť ve skrytu je v omezené míře prováděli dál).

Od roku 1941 měl omezen pohyb a byl neustále sledován. Mnoho předních nacistů požadovalo jeho likvidaci, proti tomu se ovšem postavil Goebbels, který poukazoval na obrovskou Galenovu popularitu v celém Vestfálsku a nedozírné propagandistické důsledky takového neuváženého činu. Už takto proti Galenově omezování opakovaně protestovali i vysocí důstojníci německých ozbrojených sil. Proto bylo rozhodnuto, že zatím není pro závěrečný zásah proti biskupovi ten vhodný čas. Byla však zatčena a popravena řada kněží a věřících, šířících opisy jeho protinacistických kázání.

Poválečné Německo

Jeho bratrancem a dalším hlasitým odpůrcem Hitlerova režimu byl Konrad von Preysing, biskup berlínský, papež Pius XII. je po válce oba jmenoval kardinály. Galen se ovšem dostával na konsistoř s potížemi, protože spojenečtí úředníci, rozzuření jeho protesty a veřejnými vystoupeními proti zločinům páchaným v Německu spojeneckými okupačními jednotkami, mu nepovolili použít letadlo. Kardinálskou červeň dlouho neoblékal. Zemřel krátce po návratu z Říma na zánět dutiny břišní, vyvolaný perforací pozdě diagnostikovaného zapáleného apendixu.

Posmrtná úcta

Kardinál von Galen byl pohřben v své Katedrále svatého Pavla v Münsteru. 9. října 2005 jej papež Benedikt XVI. prohlásil za blahoslaveného, jeho památku si připomínáme 22. března.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Category:Clemens August von Galen


Reference

  1. http://www.catholic-hierarchy.org/bishop/bvongalen.html
  2. http://www.catholic-hierarchy.org/bishop/bvongalen.html
Osobní nástroje