Dagmar Smržová

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Dagmar Smržová (* 25. března 1966, Praha, ČSSR) je česká režisérka orientující se na dokumentární tvorbu. Několik let je činná ve spoluvytváření pořadu Česká televize 13. komnata. V minulosti točila také pro některé dokumentární cykly společnosti Febio (Zpověď, Oko a Okno). Hnutí pro-life oceňuje její dokumenty Nejtěžší volba a Zachraňte Edwardse.

Obsah

Život

V roce 1992 vystudovala na FAMU katedru dokumentární tvorby. Debutovala absolventským snímkem Čas na člověka, pojednávajícím o zápasu nadaného mladého muže se smrtelnou chorobou. Ve svých dokumentech často prace s ryze kontroverzním nebo tabuiozvanými tématy. V cyklu Oko například zpracovala téma mladých chlapců, kteří zabili své rodiče, ve filmu Nejtěžší volba zase problematiku žen, které jsou v palčivé situaci, kdy se mají rozhodnout o bytí nebo nebytí svých dětí, která jsou počatá v jejich mateřském lůně. V současnosti působí jako jedna z řadových režisérek pořadu 13. komnata, který podniká sondu do soukromého života a závažných problémů významných českých osobností, herců, zpěváků i politiků.

Jedním z jejích posledních počinů je komendiálně laděný dokument Sexuální výchova v Čechách, který se demystifikuje projekt zavedení předmětu Sexuální výchovy na základních školách a prakticky poukazuje na to, že se v dnešní společnosti namísto lásku, úcty, důvěry a odpovědnosti šíří praktické zvyklosti, které namísto utváření osobnosti mládeže mohou naopak vést k celkovému morálnímu úpadku společnosti.[1] Film původně natočený jako televizní dokument. Všechny dostupné televize jej však prý odmítli.

Filmografie

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://www.biooko.net/cz/film/6178/Sexualni-vychova-v-Cechach/
Osobní nástroje