Den matek

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Den matek je svým původem velice prastarý svátek k poctě matek a mateřství. Nějakou jeho variantu nalezneme téměř kdekoliv na světě, byť se při srovnání zvyků v jednotlivých destinacích může zásadně lišit jak datem, tak podobou slavení. V České republice se slaví o druhé neděli v květnu, což je datum daleko nejčastější. Děti o tomto svátku často svým matkám děkují a gratulují a dávají jim dárky, v některých krajinách zvyk vyžaduje, aby byly vlastoručně vyrobené.

Obsah

Historie

Myšlenkově je svátek vzdávající poctu mateřství velice prastarou záležitostí, už ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním bohyně Kybelé.

Moderní podoba svátku se vyvinula na počátku 20. století v USA. Za jeho první oslavu lze považovat setkání matek, které uspořádala metodistka Anna Marie Jarvis v roce 1907. Národním svátkem se v USA stal v roce 1914 a rychle se šířil po světě.[1]

V Československu, kde ho propagovala Alice Masaryková, se začal slavit v roce 1923. Komunistický režim jej zatlačil do pozadí ve prospěch socialistického Mezinárodního dne žen, ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně, byť oficiálním státním svátkem není.

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://www.vira.cz/Texty/Aktuality/Svatek-matek.html
Osobní nástroje