Eduard Grzymała

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Blahoslavený Edward Grzymała (29. září 1906, Kołodziąże - 10. srpna 1942) byl polský katolický kněz, který v roce 1942 podstoupil mučednickou smrt v německém koncentračním táboře.

Život

Narodil se 29. 9. 1906 v Kołodziążi. Na podzim r. 1926 vstoupil do semináře ve Włocławku. 14. 6. 1931 byl vysvěcen na kněze. Po studiích v Římě se pak v srpnu r. 1938 vrátil zpět do Włocławku.

Po vypuknutí 2. světové války přesídlil do Kujavského Alexandrowa (polsky Aleksyndrow Kujawski) a zůstal u pleševských Sester Božího Milosrdenství. Biskup Karol Radónski jej jmenoval generálním vikářem włocławské diecéze. Staral se o ukrývající se kněze a bohoslovce převezené do tábora v Ladzi spolu se světícím biskupem włocławské diecéze Michaelem Kozalem. Toužil přitom po tom, aby mohl jejich těžký osud sdílet s nimi. Navštěvoval okolní vesnice, kde po domech sloužil mše sv.

26. srpna 1940 jej zatklo gestapo. „Je to vůle Boží,“ řekl sestrám, u nichž pobýval. A klidně se nechal odvést. Od srpna do 14. prosince pobýval v Sachsenhausenu, poté byl převezen do Dachau, kde obdržel číslo 22664. Neustále se modlil, a ač byl sám chabé tělesné konstrukce, snažil se ostatním spoluvězňům pomáhat zvedat těžké kotle. Často byl kvůli tomu bit. Když to jen trochu šlo, přednášel svým spoluvězňům na různá teologická témata. Tak tomu bylo i v den slavnosti Nejsvětějšího Jména Ježíš v roce 1942, kdy byl při této činnosti přistižen, surově zbit a zkopán.

Neměl a ani nechtěl se šetřit. S největšími obtížemi vyvážel plná kolečka hlíny a spoluvězňům to vysvětloval tím, že chce tímto způsobem dosáhnout nebe. 10. 8. 1942 byl přidělen k transportu nemocných a poslán do plynové komory.

O. Edward byl spolu s dalšími 108 polskými mučedníky 2. světové války beatifikován blah. Janem Pavlem II. 13. června 1999. Jeho liturgická památka připadá na 12. červen.

Osobní nástroje