Eustochie Calafatová

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Svatá Eustochie Calafatová (25. března 143420. ledna 1485), italská středověká mystička a světice.


Život

Eustochie Smeralda Calafatová se narodila v Annunziatě nedaleko Messiny 25. 3. 1434 jako Smeralda. Když pak v 15 letech vstoupila ke klariskám (po četbě životopisů sv. Františka a sv. Bernardina), přijala jméno Eustochie. Její rodiče pocházeli z hraběcího rodu a měla být provdána za jednoho bohatého kupce. Bratři, rozzuřeni z jejího vstupu do kláštera, hrozili, že pokud v něm zůstane, spálí ho. Když však na vlastní oči spatřili její zbožnost a odevzdanost Kristu, ustoupili a vstup ke klariskám jí povolili.

Měla velkou úctu k |Nejsvětější svátosti a Panně Marii, zakoušela mystické stavy a ostalo se jí i stigmat. Protože se jí časem začalo zdát, že disciplína v jejím klášteře není příliš přísná, rozhodla se založit (po svolení papeže Kalixta III.) nový klášter Santa Maria Accomandata a zavedla tam přísný řád, kam později vstoupily i její sestra, sestřenice a dokonce i její matka Matylda.

Byla ctěna už pro svůj bohabojný život, její klášter, který později musela přenést do Montevergine, proslul jako místo, kam se mohl kdokoli utéci a skrýt v době velkého zemětřesení.

Zemřela 20. 1. 1485. Roku 1782 ji papež Pius VI. beatifikoval a 11. června 1988 Jan Pavel II. v Messině kanonizoval.

Osobní nástroje