Eva Marie Lavallière

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Eva Marie Lavallière (1. duben 1866 - 11. červenec 1929) byla francouzská herečka a jedna z nejslavnějších hereček své doby. V pokročilém věku se obrátila a stala se slavnou právě díky své konverzi do katolické církve. Její jméno se někdy počešťuje na Eva Lavalliérová.

Obsah

Život

Vlastním jménem se jmenovala Eugénie Marie Fenoglio. Na prahu dospělosti přišla po rodinné tragédii o oba rodiče, poté se vydala na hereckou dráhu. Svou nevšední krásou a nesporným hereckým nadáním si brzy dobyla celý divadelní svět a ve své době platila za nejslavnější a nejobletovanější ženu. Ač byla vdaná a měla dceru, žila velice rozmařilým životem, a to až do roku 1917, kdy se obrátila.

Během prázdninového pobytu na venkově ji mimořádně zasáhlo setkání s obyčejným vesnickým knězem a Eva uvěřila v Boha. Radikálně změnila svůj život, ukončila kariéru herečky, stala se františkánskou terciářkou a přijala jméno Eva Marie od Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Začala se věnovat nemocným a ve službě jim odešla v krutých bolestech na věčnost 11. 7. 1929.

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

  • Rösner Libor: Obrácení Evy Lavalliérové, in Te Deum 4/11, s. 58-61
  • Evin nejkrásnější květ, In Světlo X. (2003), č. 47, s. 10-11
Osobní nástroje