Flickr

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Flickr je komunitní web pro sdílení fotografií a také video souborů. Byl také jedním z prvních serverů Web 2.0, který umožňoval používat štítky (tagy). Uživatelé mohou také své fotografie umístit do mapy.

Mobilním uživatelům Flickr nabízí oficiální aplikace pro iPhone, BlackBerry a Windows Phone 7.

Flickr je aktuálně, podle serveru Alexa.com, 32. nejnavštěvovanější server na světě[1].

Obsah

Základní statistika

Historie

Portál Flickr, který vyvinula společnost Ludicorp v kanadském Vancouveru, byl oficiálně spuštěn v únoru 2004.

Původně byl Flickr zamýšlen jako mnohouživatelský chat s možností vzájemných současných výměn fotografií mezi registrovanými uživateli. Na počátku zcela chyběla možnost přiřazování klíčových slov u jednotlivých fotografií, zařazování do tématických skupin a další prvky, které mají aktuální uživatelé Flickru tak rádi.

V březnu 2005 jej odkoupila společnost Yahoo!. V červnu téhož roku byly servery přesunuty z Kanady do Spojených státu amerických a tudíž podléhají tamním zákonům.

Základní funkce

Sdílení fotografií

Flickr umožňuje uživateli po nahrání fotografie zvolit, pod jakou licencí bude jeho snímek šířen.

Fotografie se často doplňují klíčovými slovy pro jejich snadné vyhledávání. U každé fotografie se také doporučuje zanechat popis upřesňující osoby a celkovou povahu fotografie. Navíc je možné organizovat fotografie do chytrých sad, které tvoří důležitou podmnožinu jediného komplexního fotoalba uživatele. Flickr umožňuje přidávání jiných uživatelů mezi vaše kontakty. Tyto kontakty můžete následně zařadit do kategorie rodina či přátelé. U každé fotografie lze jednotlivě omezit její oprávnění k zobrazení na vybranou kategorii nebo jí dokonce označit příznakem "soukromá". Potom jí uvidí pouze její vlastník. Jednou z mnoha nabízených funkcí je také otáčení fotografií.

Uživatelské účty

Flickr nabízí dva typy účtů: Free (základní, zdarma) a Pro (profesionální, placený).

Uživatelé základního účtu zdarma mohou nahrát maximálně 300 MB fotografií za měsíc a 2 videa. Kromě toho mohou, ve svém profilu, vidět maximálně 200 svých nejnovějších fotografií. Na starší fotografie se mohou dívat jen přes odkazy a internetové adresy. Uživatelé základního účtu také nemají přístup ke svým originálním souborům (v původní velikosti) a musí se spokojit s "ořezanou" variantou (typicky 1024 x 768 pixelů). Pokud je bezplatný účet neaktivní více než 90 po sobě jdoucích dnů, Flickr si vyhrazuje právo ho smazat.

Uživatelé profesionálního placeného účtu mohou nahrávat zcela neomezené množství fotografií a video souborů každý měsíc a mohou získat neomezenou šířku pásma i úložiště. Odstranění reklamy. Jejich fotografie mohou být umístěny do až 60 různých tématických skupin (Groups). Rovněž mají přístup k podrobným statistikám. Pokud uživatel nezaplatí další období, jeho profesionální účet se automaticky vrátí ke všem omezením základního účtu. Roční předplatné profesionálního účtu stojí jen – 24,95 USD.

Použité technologie

Reference

  1. http://www.alexa.com/topsites
  2. http://blog.flickr.net/en/2008/11/03/3-billion/
  3. http://blog.flickr.net/en/2009/10/12/4000000000/
  4. http://blog.flickr.net/en/2010/09/19/5000000000/
  5. http://blog.flickr.net/en/2011/08/04/6000000000/
  6. http://blog.flickr.net/en/2011/10/05/200-million-creative-commons-photos-and-counting/
  7. http://blog.flickr.net/2012/04/25/say-hello-to-the-new-flickr-uploadr/

Externí odkazy


Informace o článku.

Článek či jeho část byla převzata z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek Creative Commons 3.0 Unportedcreativecommons.org.

Osobní nástroje