Genesius

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Svatý Genesius byl římským občanem žijícím v době císaře Diokleciána. Pocházel z křesťanské rodiny, leč sám v Boha nevěřil. Stal se hercem, a to dost populárním, brzy patřil k herecké špičce své doby. Při představeních s oblibou parodoval právě křesťany a jejich obřady. Jednou si s kolegy usmyslel, že sehrají představení zesměšňující křest. Na toto představení přibyl i sám císař. Během scény, kdy byl Genseius jakoby křtěn, se náhle obrátil a přede všemi obvinil Dikoleciána ze zločinů proti křesťanům. Zprvu se sice zdálo, že jde o součást frašky, ale jen zprvu. Genesius byl okamžitě zatčen a krutě mučen, přesto se však víry nevzdal a provolával slávu Kristu Ježíši. Proto byl 25. srpna r. 285 popraven.[1]

Kreativní zpracování

V r. 1618 napsal španělský dramatik Lope de Vega hru Lo fingido verdadero pojednávající o této události. V r. 1944 sespal hru s podobným námětem Václav Renč a nazval ji Císařův mim.


Literatura

  • Gosman, Svatoslav, Následování Krista, Praha : Práh 1991, ISBN: 80-900835-3-6


Poznámky a reference

  1. Ve stejný den se slaví i památka jiného Genesia, jehož uvádějí prameny - písaře žijícího za císaře Maximina a přepisujícího zákony vydané proti křesťanům. Během tohoto přepisování se obrátil a hodil je soudci k nohám. Uprchl, ale byl dopaden a popraven.
Osobní nástroje