Georg Ludwig von Trapp

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Korvetní kapitán Georg Ludwig, rytíř von Trapp (4. duben 1880 Zadar, Rakousko-Uhersko - 30. květen 1947 Stowe, USA) byl rakouský šlechtic, námořní důstojník a podnikatel, nejúspěšnější ponorkový velitel rakousko-uherského námořnictva v první světové válce. Byl dvakrát ženatý, s první manželkou Agathou měl sedm dětí, s manželkou Marií, kterou si vzal po smrti své první ženy, pak další tři. Pod vedením Marie vytvořila rodina von Trappových světově proslulý pěvecký sbor The Trapp Family Singers.

Obsah

Život

Narodil se 4. dubna 1880 v Zadaru, který tehdy přináležel k Rakousku-Uhersku, jakožto nejmladší ze tří dětí fregatního kapitána rytíře Augusta von Trappa a jeho ženy Hedwig, rozené Wepler. Otce ztratil ve čtyřech letech, bratr zahynul v roce 1915, sestra Hede byla známou umělkyní.

Rozhodl se jít ve stopách otce a v roce 1894 nastoupil na Námořní akademii ve Fiume. Po čtyřech letech studia a následně dalších dvou letech cvičných plaveb byl v roce 1900 jako praporčík přidělen na pancéřový křižník SMS Kaiserin und Königin Maria Theresia. Byl vyznamenán za zásluhy při potlačování tzv. povstání boxerů v Číně a v roce 1902 úspěšně složil důstojnické zkoušky. O obvyklou kariéru na bitevních lodích neměl ale zájem - fascinovaly ho ponorky a v roce 1908 se mu konečně podařilo dosáhnout přiřazení k nově vznikající U-boot-Waffe. Velení nad svou první ponorkou (SM U-VI) získal v roce 1910, jejím velitelem zůstal až do roku 1913. Ponorka sloužila hlavně jako cvičné plavidlo.

V lednu 1911 se oženil s Agathou Whitehead, šlechtičnou pocházející z významného britského rodu, jejíž otec John Whitehead byl naturalizovaný občan Rakousko-Uherska a jeden z hlavních dodavatelů U-boot-Waffe. Dědečkem jeho manželky byl anglický inženýr Robert Whitehead, otec moderního torpéda, a strýcem John Brodrick, 1. hrabě z Midletonu, britský ministr války a ministr pro Indii ve vládách Arthura Balfoura. V následujících letech s ní měl 7 dětí.

Po vypuknutí první světové války se U-boot-Waffe snažila vést akce proti výrazně větším silám Dohody ve Středomoří, což dalo von Trappovi možnost ukázat své kvality. 17. dubna 1915 se stal kapitánem ponorky SM U-V a již čtyři dny se stal neslavnějším rakousko-uherským ponorkovým velitelem, když potopil francouzský pancéřový křižník Léon Gambetta. 5. srpna téhož roku potopil italskou ponorku Nereide a 29. srpna zajal řecký parník Cefalonia.

Odkazy

Externí odkazy

Poznámky a refrence

Osobní nástroje