Gerard Manley Hopkins
Z Katopedia
Gerard Manley Hopkins (28. červen 1844 Londýn – 8. červenec 1889 Dublin) byl anglický jezuitský kněz, teolog, filolog a básník. Pro své prozodické experimenty a imaginativní sílu svých veršů je dnes považován za jednoho z nejvýznamnějších viktoriánských básníků, byť slávu získal až dlouho po smrti, neboť jeho současníci jeho poezii nerozuměli.
Obsah |
Život
Narodil se v Londýně jako nejstarší z devíti dětí v bohaté středostavovské rodině generálního konzula pro Havajské ostrovy Manleyho Hopkinse. Studoval nejprve na Highgate School a následně na Balliol College v Oxfordu (1963-1966). Velký vliv na něj měli katoličtí učitelé Walter Pater a John Henry Newman. Především pod vlivem toho druhého a jeho knih roku 1866 konvertoval ke katolicismu. Později se stal jezuitou a před nástupem do noviciátu spálil všechny své mladistvé verše. V roce 1877 byl vysvěcen na kněze.
Působil jako učitel, později jako profesor klasické filologie na University College v Dublinu. Za svého života žádné básně nepublikoval - nečetné pokusy o publikaci selhaly, protože jeho současníkům byla jeho poezie cizí a nesrozumitelná. Jeho básnické dílo bylo vydáno posmrtně až roku 1918 díky snahám jeho přítele Roberta Bridgese, nicméně zájem veřejnosti vzbudilo až druhé vydání v roce 1930. Jeho sebrané spisy vyšly v roce 1937 a skutečného věhlasu dosáhl až po roce 1945.[1] Zemřel na tyfus v Dublinu.
Dílo
Česky vyšlo:
- G. M. Hopkins, Zánik Eurydiky. Praha: Torst 1995
- G. M. Hopkins, Svíce uvnitř. Velehrad: Refugium 2002
Odkazy
Externí odkazy
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu |
- G. M. Hopkins v databázi NK ČR
- Branislav Michalka: Gerard Manley Hopkins, Te Deum 2/2009, str. 48-49
- Gerard Manley Hopkins: God's Grandeur / Boží velikost
Reference
- ↑ Branislav Michalka: Gerard Manley Hopkins, Te Deum 2/2009, str. 48-49