Herasym Danylovyč Smotryckyj

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Herasym Danylovyč Smotryckyj († 10. prosince 1594) byl ukrajinský polemický spisovatel a pedagog druhé poloviny 16. století z Podilské oblasti.

Obsah

Život

Narodil se v malé šlechtické rodině, vzdělání nabyl podobně jako jeho otec. Do roku 1576 městským písařem, podstarostou v městě Kamenec-Podolsk. Zde se nejspíš narodil i jeho syn Meletij, pozdějí polemik s uniatstvím. Roku 1580 se stal prvním rektorem Akademie Ostrog, kterou založil roku 1576 kníže Konstantin Ostrožskyj. Je známý pro polemické spisy proti katolické církvi. V jeho poezii je možné najít kompromis renesančních a humanistických myšlenek. Velmi se zajímal o latinu a řečtinu. Častokrát kombinuje teologické argumenty s lidovým humorem a příslovími, která užívá především proto, aby náročnosti díla rozuměli lidé z co možná nejvíce společenských vrstev. Zcela jasně zde oponuje myšlence sjednocení západního a východního křesťanství. Rozkrývá zde "expanzivní politiku Říma proti ukrajinské církvi a národu". Za své názory byl v závěru života pronásledován. Umírá ve vězení v Ostrohu 10. prosince 1594

Dílo

V roce 1581 byl vůdčí osobností redakční práce na Ostrog Bible, jejíž překlad vyhotovil Konstantin Ostrožskyj. Dodnes je dílo hlavním pramenem prů výzkum nejstarších vzorků ukrajinského veršování, které připomínají dumy nebo balady.

  • Klíč království nebe (1587)
Dílo je psané ve verších za užití ironií (ironických rčení). Je to první tištěná památka ukrajinské polemické literatury. Obsahuje věnování Aleksandrovi Ostrožskému, výzvy k ruským národům, dvě polemická jednání "Klíč království nebe" a "Křesťanské naše duchovní síly"
  • Kalendář římský nový
Boj za nezávislost rusínské víry. Obsahem je hádka s jezuitou Benediktem Herbestem o kritickém katolickém učení a božském původu papežské autority. Smotryckyj zde neochvějně odmítá gregoriánský kalendář.

Literatura

  • Kurs davnoji ukrajinskoji literatury (14.-18. st.) (skriptum)
  • Jiří Hubinka: Герасим Данилович Смотрицький (referát), zimní semestr 2010 FF UPOL, katedra slavistiky, sekce ukrajinistiky, 1 s.


Externí odkazy

Osobní nástroje