Hlavní strana

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
internetové encyklopedii pro katolíky, na jejímž rozvoji se i Vy můžete podílet.

Bůh
Svět
Katolická církev

Historie
Lidé
Pro-life

Společnost
Kultura
Věda

Katopedie je encyklopedie psaná katolíky především pro katolíky, založená 22. 6. 2010. Obsahuje 2 111 článků a 247 fotografií.

Její autoři se snaží zprostředkovávat pohled na svět a na Církev v souladu s katolickou vírou a pomoci ostatním souvěrcům k sebevzdělávání v katolické víře a v orientaci v katolickém světě. Chcete-li přispět k tomuto cíli, můžete si vyřídit založení účtu a pustit se do díla. Z důvodu opakovaných nájezdů vandalů bylo nutno ustanovit stav, kdy musíte o zřízení účtu žádat správce na e-mailu cinik@centrum.cz

Základní pravidlo

Katopedie je psána jako katolická encyklopedie. Odmítá relativistický přístup a pohled Wikipedie a ke světu se má stavět ve světle katolických hodnot a dogmat. V případech, kde existují zásadně různé pohledy na věc, má být jako základní a pravdivý brán ten závazný katolický.

V článcích mohou (a měla by být) uvedena i stanoviska disidentských teologů, jinověrců a pohanů, vždy ale musí být od tohoto pohledu jasně odlišeny, klasifikovány a přisouzeny. Samozřejmě, zejména nyní, na počátku jejího vzniku, kdy jsou články nehotové rozpracované, mohou být jednotlivé články nebo neúplné přehledy daleko do očekávaného ideálu, proto rádi uvítáme Vaši pomoc či upozornění na omyly.

Katopedie zároveň propojuje encyklopedii a organizační prostor pro katolické a pro-life aktivity, takže je sem možné dávat oznámení akcí a případně i umisťovat materiály pro takové akce.

Kontrola

Tzv. byrokrati a správci dohlíží na chod Katopedie, chrání ji před úmyslným poškozováním, vymáhají dodržování pravidel fungování a působí jako rozhodčí sporů. Zároveň je možné se na ně obracet s žádostí o pomoc. Byrokraté zároveň rozhodují o jmenování správců.

Autorská práva

Text encyklopedie je, s výjimkou případů, kdy je výslovně řečeno jinak (což je přípustné jen ve výjimečných případech u převzatých textů), uvolněn k užití pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported.

Pokud jde o obrázky, stav ochrany jejich autorských práv musí být jednoznačně uveden přímo u každého z nich, tam ho hledejte. Za dodržování autorských práv textů i obrázků je vždy zodpovědný konkrétní vkladatel.

Osobní nástroje