Hnutí Pro život ČR

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Konec zástupu pražského pochodu pro život, organizovaného hnutím, na Václavském náměstí (28. březen 2009)

Hnutí Pro život ČR (HPŽ ČR) je nezávislé neziskové sdružení působící v České republice. Formálně založeno bylo roku 1992 jako Hnutí Pro život, na současné jméno bylo přejmenováno v roce 1999, kdy se zároveň z původní místní jihlavské organizace stalo organizací s celorepublikovou působností. Je největší českou pro-life organizací. Prezidentem je Radim Ucháč, viceprezidentkou Zdeňka Rybová.

Obsah

Členstvo a spolupracovníci

HPŽ ČR je největší českou pro-life organizací, samo deklarovalo k 5. 7. 2009 800 oficiálních členů, přes 4 tisíce aktivistů podporujících činnost sdružení finančně či prací na místní úrovni a cca 13 tisíc odběratelů informačního oběžníku. Prezidentem je Radim Ucháč, viceprezidentkou Zdeňka Rybová, dalším známým členem je exposlanec Jiří Karas.

Názorově blízkými organizacemi, s nimiž HPŽ ČR hojně spolupracuje a často je i významně personálně propojeno, jsou především Stop genocidě, Liga pár páru, Občanský institut a Mladí křesťanští demokraté.

Stanoviska

Hnutí Pro život ČR deklaruje, že je otevřené lidem bez ohledu na vyznání, nicméně faktem je, že jednak své postoje definuje na základě katolické věrouky a řada jeho akcí má náboženský charakter, což je do značné míry diktováno už složením jeho členstva i podporovatelů, které z velké většiny tvoří katolíci, jednak prezident organizace Radim Ucháč odmítá spolupracovat s tradičními katolíky z okruhu Kněžského bratrstva sv. Pia X. či katolíky kritizujícími papeže Jana Pavla II.[1]

Hlavní aktivity

Vydává 5-6x ročně Informační oběžník HPŽ ČR o nákladu 15 tisíc výtisků, který je zároveň dostupný na internetu, distribuuje informační materiály s pro-life agendou a provádí monitoring sdělovacích prostředků. Zároveň se intenzivně zabývá lobbingem v oblasti zákonů dotýkajících se zájmů hnutí pro-life a informováním o nich, jakožto informováním svých příznivců o postojích politiků kandidujících ve volbách. Podporuje časopis Milujte se!. Má vlastní kanál na YouTube a stránku na Facebooku.

HPŽ ČR pomáhá organizovat modlitební akce před nemocnicemi, podílí se na pořádání české části celosvětové „kruciáty za záchranu nenarozených dětí“ a od roku 2001 organizuje Pražský pochod pro život.

Dále pořádá různá setkání a vzdělávací semináře, např. pro-life víkendy či rekolekce na Mariahilf.

V roce 2010 uspořádalo společně s Mladými křesťanskými demokraty literární soutěž pro středoškoláky, které se zúčastnilo 184 prací,[2] v roce 2011 pak soutěž zopakovalo, přičemž podstatně zúžilo téma i žánr, což se odrazilo i na účasti (45 prací).[3]

V letech 2010 a 2011 pořádalo společně s Mladými křesťanskými demokraty Pochod pro rodinu.

V roce 2012 iniciovalo vstup Jiřího Karase do boje o kandidaturu na prezidenta ČR, ten ale nedokázal získat potřebných 50 tisíc podpisů.

Kritika

Hnutí je v prvé řadě kritizováno a napadáno ze strany proponentů kultury smrti, z nichž mezi nejznámější patří přední česká propotratová politička Anna Čurdová, či kontroverzní sexuolog Radim Uzel. Kritika ale přichází i ze strany některých odpůrců potratů, kteří kritizují metody HPŽ ČR či přílišnou přísnost jeho postojů. Pro příliš nekompromisní přístup, který údajně vede jen k zatvrzení protistrany a zabíjí debatu, kritizoval HPŽ ČR např. David Macek.

Hodnocení politiků, které HPŽ ČR zprovoznilo před parlamentními volbami v roce 2010, se stalo terčem ostré kritiky ze strany Ignáce Pospíšila, šéfredaktora a vydavatele pro-life časopisu Duše a hvězdy.[4] Krátce před senátními volbami téhož roku přestaly fungovat stránky, na nichž hodnocení běželo, přičemž na otázku „proč stránky nefungují“ HPŽ ČR odmítlo odpovědět.[5]

Ignác Pospíšil rovněž kritizoval fakt, že HPŽ ČR na jedné straně hraje roli zastřešující nenáboženské pro-life organizace a na druhé straně ve svých preferencích spolupráce zohledňuje osobní názory Radima Ucháče na problematiku s hnutím pro-life naprosto nesouvisející a na protest proti tomuto faktu ze sdružení v roce 2011 vystoupil.[6]

Ocenění

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Reference

  1. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/01/20/duse-a-hvezdy-a-hpz-cr/
  2. http://www.prolife.cz/?a=71&id=805
  3. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/04/22/vysledky-literarni-souteze-cena-sokratova-bolehlavu/
  4. Ignác Pospíšil: Odpověď HPŽ ČR potvrzuje mé pochybnosti, Duše a hvězdy, 21. května 2010
  5. Ignác Pospíšil: Hodnocení politiků od HPŽ ČR nefunguje, HPŽ odmítá sdělit proč, Duše a hvězdy, 12. října 2010
  6. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/01/20/duse-a-hvezdy-a-hpz-cr/
Osobní nástroje