Hnutí Pro život ČR

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Cinik (diskuse | příspěvky)
(Založena nová stránka: pochodu pro život, organizovaného hnutím, na Václavském náměstí (28. březen…)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 25. 6. 2010, 02:50

Konec zástupu pražského pochodu pro život, organizovaného hnutím, na Václavském náměstí (28. březen 2009)

Hnutí Pro život ČR (HPŽ ČR) je nezávislé neziskové občanské sdružení působící v České republice. Formálně založeno bylo roku 1992 jako Hnutí Pro život, na současné jméno bylo přejmenováno v roce 1999, kdy se též z jihlavské organizace stalo organizací na celorepublikovou působností. Je největší českou pro-life organizací. Prezidentem je Radim Ucháč, viceprezidentkou Zdeňka Rybová.

Obsah

Členstvo a spolupracovníci

HPŽ ČR je největší českou pro-life organizací, samo deklarovalo k 5. 7. 2009 800 oficiálních členů, přes 4 tisíce aktivistů podporujících činnost sdružení finančně či prací na místní úrovni a cca 13 tisíc odběratelů informačního oběžníku. Prezidentem je Radim Ucháč, viceprezidentkou Zdeňka Rybová, dalším známým členem je exposlanec Jiří Karas.

Názorově blízkými organizacemi, s nimiž HPŽ ČR hojně spolupracuje a často je i významně personálně propojeno, jsou především Stop genocidě, Liga pár páru, Občanský institut a Mladí křesťanští demokraté.

Stanoviska a hlavní aktivity

Hnutí Pro život ČR deklaruje, že je otevřené lidem bez ohledu na vyznání, nicméně své postoje definuje na základě katolické věrouky a řada jeho akcí má náboženský charakter, což je do značné míry diktováno už složením jeho členstva i podporovatelů, které z velké většiny tvoří katolíci.

Vydává 5-6x ročně Informační oběžník HPŽ ČR o nákladu 15 tisíc výtisků, který je zároveň dostupný na internetu, distribuuje informační materiály s pro-life agendou a provádí monitoring sdělovacích prostředků. Zároveň se intenzivně zabývá lobbingem v oblasti zákonů dotýkajících se zájmů hnutí pro-life a informováním o nich, jakožto informováním svých příznivců o postojích politiků kandidujících ve volbách. Podporuje časopis Milujte se!. Má vlastní kanál na YouTube a skupinu na Facebooku.

Provozuje poradnu Aqua vitae pro ženy v tísni i s poradenskou telefonní linkou zdarma a pořádá přednášky pro školy a zájmové organizace.

HPŽ ČR pomáhá organizovat modlitební akce před nemocnicemi, podílí se na pořádání české části celosvětové „kruciáty za záchranu nenarozených dětí“ a od roku 2001 organizuje Pražský pochod pro život.

Kritika

Hnutí je v prvé řadě kritizováno a napadáno ze strany proponentů kultury smrti, z nichž mezi nejznámější patří přední česká propotratová politička Anna Čurdová, či kontroverzní sexuolog Radim Uzel. Kritika ale přichází i ze strany některých odpůrců potratů, kteří kritizují metody HPŽ ČR či přílišnou přísnost jeho postojů. Pro příliš nekompromisní přístup, který údajně vede jen k zatvrzení protistrany a zabíjí debatu, kritizoval HPŽ ČR např. David Macek. Hodnocení politiků, které HPŽ ČR zprovoznilo před parlamentními volbami v roce 2010, se stalo terčem ostré kritiky ze strany Ignáce Pospíšila, šéfredaktora a vydavatele silně pro-life orientovaného časopisu Duše a hvězdy.

Odkazy

Externí odkazy

Osobní nástroje