Hugh O'Flaherty

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Msgre. Hugh O'Flaherty (28. únor 1898 Lisborin, Contae Chorcaí[1]30. říjen 1963 Cahersiveen, Contae Chiarraí[2]) byl římskokatolický kněz irského původu, vatikánský diplomat a bojovník proti nacismu. Jeho geniální schopnosti a výkony v protinacistickém odboji mu vynesli přezdívku Vatikánský bedrník (podle Červeného bedrníka baronky Orczy).

Obsah

Život

V časných letech druhé světové války cestoval po zajateckých táborech v Itálii, pátral po spojeneckých vojácích, kteří zmizeli v akci, a pokud o nich něco zjistil, informoval o tom přes Radio Vatikán.

V letech 19431944 zorganizoval (nejprve sám, později s podporou Pia XII. a vatikánských úřadů) v římských klášterech, soukromých bytech, farmách a na vatikánských extrateritoriálních územích úkryty pro uprchlé spojenecké vojáky a Židy. Vybudoval rozsáhlou podzemní síť (napojenou na Vatikán, britské diplomaty a italské podzemní hnutí), kterou Němci nedokázali přes veškerou snahu významněji narušit.

Od jisté doby musel ukončit své výpravy mimo Vatikán, protože německá strana v čele s plukovníkem Herbertem Kapplerem odhalila jeho úlohu (několikráte ale údajně Vatikán přesto tajně opustil). Přežil atentát ze strany německých agentů (provedený přímo ve Vatikánu) a několik honiček s nimi mimo Vatikán. Herbert Kappler požadoval jeho vydání, ale Pius XII. to striktně odmítl. Celkem O'Flaherty zachránil a asi rok před Gestapem ukrýval 3 925 lidí.

Po válce obdržel mnohá vyznamenání (mezi jinými Řád Britského impéria a americký Řád svobody se stříbrnou palmou).

V roce 1983 byl na motivy O'Flahertyho příběhu natočen americký film Šarlatový a černý (The Scarlet and The Black), v němž jeho postavu ztvárnil Gregory Peck a postavu plukovníka Kapplera Christopher Plummer.

Informátor nacistů?

V roce 2000 se v tisku objevila zpráva, že podle archívů CIA O'Flaherty mohl být informátorem nacistů. Zdá se, že gestapo/SS od něj skutečně obdrželo nějaké informace o chystaném vylodění Spojenců na italském území, nicméně jednak není jisté, zda mu je předal vědomě, jednak šlo o informace nejen zásadní, ale rovněž zásadně zavádějící, takže pokud je předal vědomě, pravděpodobně šlo o úmyslnou dezinformaci.[3]

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Reference

  1. http://msgrhughoflaherty.50webs.com/chapter1.html
  2. http://msgrhughoflaherty.50webs.com/12wellrun.html
  3. http://www.rootsweb.ancestry.com/~irlker/scarlet.html#Vatican
Osobní nástroje