Ivo Jahelka

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

JUDr. Ivo Jahelka (* 18. července 1954 v Dačicích) je právník, písničkář a moderátor. Veřejnosti je znám především pro zhudebňování rozličných úsměvných soudních případů a příběhů ze života, což mu vyneslo přezdívku zpívající právník, a jako popularizátor práva prostřednictvím populárně naučných knih a seriálu Neznalost neomlouvá.

Obsah

Život

Vystudoval Právnickou fakultu UKPraze. Od roku 1978 žije v Jindřichově Hradci, je advokátem.

Brzy po nástupu právnické praxe se začal věnovat zhudebňování různých soudních případů a všelijakých kuriózních příběhů ze života. Ve spolupráci s ČT připravil a moderoval naučný seriál o právu a soudnictví Neznalost neomlouvá.

Písničkářská tvorba

Jeho písničkářská tvorba je založena na groteskním humoru inspirovaném reálnými událostmi, hudební stránka a formální kvalita primitivně veršovaného textu obvykle přílišnou kvalitou nevynikají. Některé písně obsahují vulgarismy, jsou necudné, nemorální či zesměšňující za hranici vkusu.

Diskografie

Neznalost neomlouvá

Série krátkých naučných pořadů Neznalost neomlouvá vznikla ve spolupráci s Českou televizí. Předávání základních znalostí o fungování práva a soudů je osvěžováno Jahelkovými písničkami a typickým Jahelkovským groteskním humorem v hraných scénkách.

Knihy

  • Když se smějí paragrafy
  • Minimum k soudu
  • Soudníček

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Ivo Jahelka

Osobní nástroje