Jakub Kříž

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Jakub Kříž, Ph.D. (* 1981) je český katolický právník, vysokoškolský pedagog a člen KDU-ČSL. Jako právník se specializuje na otázku majetkového narovnání s církvemi a lidských práv v oblasti náboženských svobod, práva na život a rodiny a rodičovských práv.

Obsah

Život

V roce 2006 absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V letech 2006-2009 byl předsedou Mladých křesťanských demokratů. V letech 2007-2011 pracoval jako zástupce ředitelky odboru církví na ministerstvu kultury ČR. Od roku 2011 působí v advokátní kanceláři NH Partners.[1] Je expertem na správní a cizinecké právo. Zároveň je členem komise ve Společnosti pro církevní právo. V roce 2011 vydal obsáhlý komentář k církevním restitucím.[2] Je vedoucím Katedry soukromého práva CEVRO Institutu.

Podílel se na přípravě zákona č. 428/2012 Sb. (tzv. zákon o majetkovém narovnání s církvemi) a na konci roku 2013 byl ze strany „církví“ nominován do tzv. „expertní komise“, kterou utvořila ČSSD za účelem diskuse s církvemi o úpravě tohoto narovnání.[3]


Publikace

  • Náboženství a veřejná moc v zemích Evropské unie - sborník textů z konference Religion and Public Authority in European Union Countries (2009, editor)
  • Narovnání vztahu mezi církvemi a státem (2009, editor společně s Petrem Kolářem)
  • Zákon o církvích a náboženských společnostech (2011)

Odkazy

Externí odkazy

Přednášky

Diskuse

Texty

Poznámky a reference

  1. http://www.nhpartners.cz/novinky/jakub-kriz-novym-clenem-pravniho-tymu-nh-partners.html
  2. http://www.nhpartners.cz/novinky/jakub-kriz-vydal-u-c-h-beck-komentar-k-zakonu-o-cirkvich-a-nabozenskych-spolecnostech.html
  3. http://tisk.cirkev.cz/z-domova/doplnen-zastupce-cirkvi-a-naboz-spolecnosti-v-expert-komisi/
Osobní nástroje