Jakub Václav Zentner

Z Katopedia

(Přesměrováno z Jakub Zentner)
Přejít na: navigace, hledání
Jakub Zentner FSSP (2014)

P. PhDr. Jakub Václav Zentner FSSP (* 1984) je český katolický kněz a služebně nejstarší český člen Kněžského bratrstva sv. Petra. Nejprve jako kněz působil v Neckarsulmu v německu, dále pak v rakouském Linzi, odkud pravidelně dojížděl do České republiky. Od roku 2019 je trvale utanoven v českobudějovické diecéze jako farář farnosti Římov.

Obsah

Životopis

Narodil se roku 1984, vyrůstal v Libochovicích u Litoměřic. Během studia na gymnáziu v Roudnici nad Labem se obrátil, nejdříve se zajímal o judaismus, ale nakonec uvěřil a přijal křesťanskou víru a byl roku 2003 pokřtěn. Následně studoval od roku 2004 na Filozifické fakultě a Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy obor pomocné vědy historické, dějiny křesťanského umění a pedagogiku. Zde následně objevil hloubku katolické víry, krásu její liturgie.

Roku 2005 se setkal s fenoménem tridentské mše, když se jí poprvé zúčastnil na světovém setkání mládeže v Kolíně nad Rýnem, následně začal navštěvovat tuto mši u P. Radima Valíka OSB v Počáplech u Terezína. V letech 2009 - 2015 tak podstoupil kněžskou formaci, studia filosofie a teologie v kněžském semináři FSSP ve Wigratzbadu. V únoru 2015 následně přijal podjáhenské svěcení a 16. května téhož i svěcení na jáhna. Kněžské svěcení obdržel 2. července 2016 z rukou arcibiskupa Guida Pozza.

Česká mládež jej zná především z akcí bohoslovců, které bratrstvo pořádá na území České republiky nebo také z aktivity pražských a olomouckých bohoslovců Antiochia. Roku 2014 inicioval spolu se svými spolubratry vydávání česky psaného informativního věstníku bratrstva nazývaného Klíč.[1]

Na podzim 2018 jej biskup Kročil pověřil péčí o tradiční katolíky v českobudějovické diecézi. V následujícím roce byl přijat k postgraduálnímu studiu Církevních dějin na Teologické fakultě Jihočeské univerzity. Od září 2019 byl proto zároveň ustanoven farářem farnosti Římov, kde se "ad experimentum" slouží výlučně staré formě římského ritu.

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. http://fssp.cz/?p=249
Osobní nástroje