Jasná Hora

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Jasná Hora (pol. Jasna Góra, lat. Clarus Mons) je paulinský klášter v polském městě Čenstochová a nejvýznamnější poutní místo Polska.

Význam Jasné Hory daleko přesahuje polské hranice, ročně ji navštíví asi 5 miliónů poutníků, nejen z Polska, ale i ze zahraničí, zejména z České republiky, Slovenska a Maďarska. Řada z nich podniká svou pouť pěšky, některé poutní trasy jsou několik set kilometrů dlouhé.

V klášterní bazilice Nalezení svatého Kříže a Nanebevzetí Panny Marie se nachází slavná ikona Panny Marie Čenstochovské, které řada věřících připisuje zázračné vlastnosti. Mnozí jí přisuzují podíl na záchraně kláštera a celého Polska v roce 1655, kdy se posádka asi 300 mužů (včetně řeholníků) ubránila těžce opevněný klášter proti asi 3,5 tisícové švédské armádě. Této jinak z čistě vojenského hlediska nepříliš významné bitvě je připisován enormní význam, neboť zákeřný útok na národní svatyni (původně jí byla přislíbena nedotknutelnost) rozzuřil polské obyvatelstvo, které (povzbuzené její úspěšnou obranou) zareagovalo rozsáhlými povstáními, která Švédové nedokázali zvládnout.

Obsah

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Category:Jasna Góra

Reference

Osobní nástroje