Jiří Karas

Z Katopedia

Verze z 25. 6. 2010, 03:13; Cinik (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

JUDr. Jiří Karas (* 30. července 1942 Brno) je český lidovecký pro-life politik, právník a diplomat. V letech 1990-2006 byl poslancem za ČSL, resp. KDU-ČSL, ve funkci se proslavil především jako obhájce tradiční rodiny a odpůrce interrupcí. V současné době je českým velvyslancem v Bělorusku. Je vdovec a má dvě děti.

Obsah

Životopis

Je synem lékaře, rodina byla za komunistického režimu perzekvována. Bratr byl vězněn, on sám byl z politických důvodů vyhozen ze střední školy krátce před maturitou, studium pak jen obtížně dokončoval.

Vystudoval provozně Ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské, studium dokončil v roce 1968. V témže roce se stal členem Československé strany lidové. Poté se pokusil dálkově vystudovat Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, ale v roce 1975 byl ze studia vyloučen pro protisocialistickou činnost. Studia práv dokončil v roce 1990, o rok později získal doktorát.

V letech 1990-2006 byl poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za okres Třebíč. Jako poslanec se se soustředil na téma restitucí, kultury, problematiky rozkrádaného majetku po bývalé KSČ a SSM, na bioetické otázky a na obranu tradiční rodiny. Mediálně jej proslavila zejména poslední témata, zejména boj proti interrupcím a registrovanému partnerství. V roce 2000 ovdověl.

V roce 2006 neúspěšně kandidoval na předsedu KDU-ČSL, když mu dalo svůj hlas 11 ze 330 delegátů. Týž rok se stal vládním radou na ministerstvu zahraničí, v roce 2007 pak konzulem v Bělorusku, kde později převzal vedení českého velvyslanectví, nejprve jakožto chargé d'affaires a později jako velvyslanec.

Vyznamenání a ocenění

V roce 2010 získal nejvíce hlasů v prvním ročníku ankety Rytíři života, pořádané časopisem Duše a hvězdy.

Knihy

  • Krásný život pod psa (22 tisíc výtisků) - v knize rozhovorů vypráví o svém nejednoduchém životě v mládí (rodiče byli komunistickou mocí perzekvováni), vysvětluje své konzervativní postoje a vyjadřuje se k aktuálním otázkám českého politického, společenského a náboženského života.

Externí odkazy

Osobní nástroje