John Benbow

Z Katopedia

Verze z 11. 7. 2012, 10:58; Cinik (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Admirál John Benbow (10. března 1653 - 4. listopadu 1702) byl legendární admirál Royal Navy bojující ve válkách Velké aliance a válkách o dědictví španělské.

Nejvíce jej proslavila jeho poslední bitva: 19. srpna 1702 napadla flotila 7 britských lodí admirála Benbowa poblíž jihoamerického města Santa Marty čtyři francouzská plavidla. To, co následovalo, představuje jeden z nejslavnějších a zároveň nejostudnějších okamžiků Royal Navy. Několik anglických kapitánů totiž odmítlo podpořit svoji vlajkovou loď při pronásledování a v boji s nepřítelem. Ačkoliv tehdy byla Benbowova flotila znatelně silnější než francouzská, admirál Benbow musel bojovat proti přesile. Zbabělí angličtí kapitáni nepodpořili svého admirála ani poté, co jeho zmenšená flotila získala v boji se silnějším nepřítelem znatelnou převahu a dvě z francouzských lodí silně poškodila, což umožnilo Francouzům uprchnout z boje.

Benbow, který byl v bitvě těžce raněn (přišel o nohu), zemřel po návratu na Jamajku, neboť se mu do rány dostala sněť. Těsně před smrtí si mohl přečíst list od svého protivníka, admirála du Casseho, který mu vyjadřoval svůj obdiv a o kapitánech, kteří pod záminkami špatného větru odmítali podpořit svého admirála, napsal, že by měli být oběšeni, neboť s takovými zbabělci na kapitánském můstku se ještě nesetkal. Dva z Benbowových kapitánů byli skutečně posléze pro zbabělost před tváří nepřítele odsouzeni k smrti a popraveni.

Pocty

  • Benbow se stal legendou anglického námořnictva, jeho postava vstoupila i do mnoha anglických lidových písní a odtud i do repertoáru české skupiny Asonance, kterou tyto písně inspirovaly
  • po admirálu Benbowovi byla pojmenována bitevní loď HMS Benbow


Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

John Benbow

Osobní nástroje