John Jones

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Liborius L. (diskuse | příspěvky)
(Založena nová stránka: Svatý John Jones (1559 - 12. července 1598) byl waleský kněz a mučedník, který položil život při pronásledování katolíků v …)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 7. 9. 2012, 08:30

Svatý John Jones (1559 - 12. července 1598) byl waleský kněz a mučedník, který položil život při pronásledování katolíků v Anglii v 16. století.


Život

Narodil se roku 1559 ve waleském habství Carnavon ve městě Clynag Fawr v rodině, která zachovávala pře zákaz ze strany krále věrnost Římu. John Jones vstoupil k františkánům, ale když byly řády v Anglii zakázány, odjel do Francie a následně do Říma. Po audienci u papeže Klementa VIII. se odebral zpět do Anglie, aby zde potají šířil katolickou víru apodporoval ty, kteří si ji uchovali. Nějaký čas pobýval v Londýně i jezuity o. Gerarda. V r. 1594 však byl dopaden a zatčen. Jeho věznitelé ho podrobili krutému mučení, avšak odolal a víry se nezřekl. Dokonce ve vězení přispěl k obrácení sv. Johna Rigbyho. Po vynesení rozsudku byl odvezen na popravčí místo, kde však musel drahný čas čekat, než kati přivezou zapomenutou oprátku. Využil této chvíle a promluvil k okolostojícím lidem. Pak už mu ale navlékl přivezenou oprátku a on mohl pro svého Spasitele položit život. Bylo 12. července 1598.

Spolu s jinými jej blahořečil papež Pius XI. v r. 1929, ve skupině 40 anglickýých a waleských mučedníků jej svatořečil Pavel VI. r. 1970.


Související stránky

  • sv. John Jones
Osobní nástroje