Josef Lux

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Josef Lux (1. února 1956, Ústí nad Orlicí21. listopadu 1999, Seattle) byl český lidovecký politik, předseda ČSL/KDU-ČSL v letech (19901998). Byl vicepremiérem a ministrem zemědělství v obou vládách Václava Klause (1992–1998), tu druhou vystoupením z koalice v listopadu 1997 přiměl k demisi. Stejné funkce zastával i v poloúřednické vládě Josefa Tošovského (1998), jejíž sestavení dojednal.

S manželkou Věrou měl 6 dětí. V roce 1998 náhle opustil politiku ze zdravotních důvodů a o rok pozděj nečekaně zemřel v důsledku komplikací po transplantaci kostní dřeně. Roku 2000 mu byl in memoriam udělen Řád T. G. Masaryka II. třídy.

Byl velkým příznivcem hnutí fokoláre a prosazoval velké otevření strany, což do ní ve výsledku přivedlo větší počet problematických politiků, jako byli například Petr Pithart či Vlasta Parkanová, a přispělo k rozmělnění křesťanské politiky strany.

Obsah

Život

Vystudoval Střední zemědělskou technickou školu v Lanškrouně, poté Vysokou zemědělskou školu v Brně. Pracoval v zemědělském družstvu Zálší jako zootechnik a vedoucí drůbežárny. V této době vstoupil do ČSL. Během studií se oženil a s manželkou Věrou, s níž měli šest dětí (dvě ještě během studií).

30. ledna 1990 byl kooptován do Sněmovny národů Federálního shromáždění (1990–1992), ve volbách 1992 byl zvolen tamtéž. V letech 1996–1999 byl členem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

V průběhu povolebních jednání v létě 1998 navrhl vítěz voleb, předseda ČSSD Miloš Zeman, Luxe do funkce předsedy vlády. V šestnáctičlenné vládě měla mít podle Zemana a Luxe osm zástupců ČSSD, po čtyřech pak KDU-ČSL a US, přičemž skupina všech ministrů z každé koaliční strany měla mít právo veta. Zemanův návrh ztroskotal na odmítnutí US; výsledkem byla tzv. opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS.

24. září 1998 náhle odstoupil ze všech funkcí s vysvětlením, že mu byla diagnostikována leukemie. 24. září 1999 absolvoval v americkém Seattlu transplantaci kostní dřeně. Operace proběhla úspěšně, ale objevily se komplikace, kterým podlehl 21. listopadu (tj. v brzkých ranních hodinách 22. listopadu našeho času). Je pohřben v HemžiChocně.

Posmrtné pocty

Roku 2000 mu byl in memoriam udělen Řád T. G. Masaryka II. třídy.

Lux jako předseda KDU-ČSL

Josef Lux je považován za nejschopnějšího polistopadového předsedu KDU-ČSL. To ani není tak těžké, uvážíme-li kvality jeho dosavadních nástupců, z nichž minimálně pány Kalouska, Svobodu a Čunka je možno označit za vyložené katastrofy. Josef Lux ovšem opravdu disponoval mimořádnými vyjednávacími schopnostmi, pracovitostí a politickým strategickým myšlením v míře, která z něj dělala co do metody jednoho z nejschopnějších českých politiků té doby.

Je ale nutno říci, že zde existují i četné výhrady. Někteří jeho kritici poukazují na to, že byl až příliš silnou osobností, jejíž dominance neumožňovala, aby ve straně mohl vyrůst nějaký důstojný nástupce. Za Josefa Luxe se strana vzdala deníku Lidová demokracie, což lze považovat za velmi neuvážený krok. Dále bývá obviňován, že jako velký příznivec hnutí fokoláre natahal do strany příliš mnoho jeho členů, kteří vytvořili jakousi neoficiální kvazistrukturu uvnitř strany, což velmi poškodilo její fungování.

Josef Lux též stál u zrodu dlouhodobé politické strategie považující západní křesťanské demokracie za velký lidovecký vzor a směřující k silně proevropské orientaci, což se v následujících letech vzhledem stále silnějšímu odkřesťanštění české i evropské společnosti, sílícím antikřesťanským tendencím v EU a úpadku křesťanských demokracií ukázalo být přímou cestou ke stále zřetelnější destrukci křesťanské politiky v KDU-ČSL, tím spíše, že Lux po západním vzoru podporoval i široké otevření strany, což vedlo k příchodu vysoce problematických osobností, jako byli např. Petr Pithart a Vlasta Parkanová.

Odkazy

Externí odkazy

Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Josef Lux

Literatura

Poznámky a reference

Osobní nástroje