Jules Verne

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
m (Literatura)
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Jules Verne''' [žil vern] ([[8. únor]] [[1828]] [[Nantes]] – [[24. březen]] [[1905]] [[Amiens]]) je [[Francie|francouzský]] spisovatel a vizionář, autor především [[Dobrodružná literatura|dobrodružné literatury]], jehož dílo je dodnes velice populární mezi mládeží. Jeho stěžejní díla (kupř. ''[[Pět neděl v balóně]]'', ''[[Děti kapitána Granta]]'', ''[[Dvacet tisíc mil pod mořem]]'', ''[[Ocelové město]]'', ''[[Tajuplný ostrov]]'' či ''[[Paříž ve dvacátém století]]'') spadají do žánru [[Science fiction|vědeckofantastické literatury]], za jejíhož zakladatele je pokládán, a cestopisné a historické beletrie, psal však i básně, dramata a literární kritiky.
+
'''Jules Verne''' [žil vern] ([[8. únor]] [[1828]] [[Nantes]] – [[24. březen]] [[1905]] [[Amiens]]) je [[Francie|francouzský]] spisovatel a vizionář, autor především [[Dobrodružná literatura|dobrodružné literatury]]. Je jedním z nejpřekládanějších autorů beletrie všech dob,<ref>http://magazin.aktualne.cz/expert-jules-verne-predvidal-minimum-vynalezu-je-to-mytus/r~b60cd27cd78011e48da50025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-1</ref> jeho dílo je dodnes velice populární mezi mládeží.  
 +
 
 +
Jeho stěžejní díla (kupř. ''[[Pět neděl v balóně]]'', ''[[Děti kapitána Granta]]'', ''[[Dvacet tisíc mil pod mořem]]'', ''[[Ocelové město]]'', ''[[Patnáctiletý kapitán]]'', ''[[Tajuplný ostrov]]'' či ''[[Paříž ve dvacátém století]]'') spadají do žánru [[Science fiction|vědeckofantastické literatury]], za jejíhož zakladatele je pokládán, a cestopisné a historické beletrie, psal však i básně, dramata a literární kritiky.
== Dílo ==
== Dílo ==
Některá díla posmrtně vydaná byla dokončena a přepracována jeho synem [[Michel Verne|Michelem]], část z nich pak byla po Michelově smrti vydána i v původní verzi, takže existují verze dvě, někdy dosti výrazně odlišné. Ne všechny knihy, které vyšly pod jeho jménem, napsal sám: měl řadu spolupracovníků a později pod jeho jménem publikoval i jeho syn Michel.
Některá díla posmrtně vydaná byla dokončena a přepracována jeho synem [[Michel Verne|Michelem]], část z nich pak byla po Michelově smrti vydána i v původní verzi, takže existují verze dvě, někdy dosti výrazně odlišné. Ne všechny knihy, které vyšly pod jeho jménem, napsal sám: měl řadu spolupracovníků a později pod jeho jménem publikoval i jeho syn Michel.
-
Česky vyšla drtivá většina Verneova díla, počínaje cyklem [[Podivuhodné cesty]] a konče jeho menšími pracemi. Zejména vydání z dob komunismu však trpí rozsáhlou cenzurou, která jednak vynechávala rozličné latinské citáty, technické údaje a vědecké výklady a tím oslabovala vzdělávací funkci Verneho knih, jednak vypouštěla a retušovala náboženské odkazy a biblické citáty, které katolík Verne ve svých knihách běžně používal, aby omezila katolicky pojatou výchovnou stránku jeho děl.<ref>[[Bronislav Michalka]]: ''[http://www.tedeum.cz/3_2012/katolik_jules_verne_0312.htm Katolík Jules Verne]'' ([[Časopis Te Deum|Te Deum]] 3/2012, str. 60-62)</ref>
+
Česky vyšla drtivá většina Verneova díla, počínaje cyklem [[Podivuhodné cesty]] a konče jeho menšími pracemi. Zejména vydání z dob komunismu však trpí rozsáhlou cenzurou, která jednak vynechávala rozličné latinské citáty, technické údaje a vědecké výklady a tím oslabovala vzdělávací funkci Verneho knih, jednak vypouštěla a retušovala náboženské odkazy a biblické citáty, které katolík Verne ve svých knihách běžně používal, aby omezila výchovnou stránku jeho děl.<ref>[[Bronislav Michalka]]: ''[http://www.tedeum.cz/3_2012/katolik_jules_verne_0312.htm Katolík Jules Verne]'' ([[Časopis Te Deum|Te Deum]] 3/2012, str. 60-62)</ref>
== Odkazy ==
== Odkazy ==
Řádka 13: Řádka 15:
* [[Bronislav Michalka]]: ''[http://www.tedeum.cz/3_2012/katolik_jules_verne_0312.htm Katolík Jules Verne]'' ([[Časopis Te Deum|Te Deum]] 3/2012, str. 60-62)
* [[Bronislav Michalka]]: ''[http://www.tedeum.cz/3_2012/katolik_jules_verne_0312.htm Katolík Jules Verne]'' ([[Časopis Te Deum|Te Deum]] 3/2012, str. 60-62)
=== Literatura ===
=== Literatura ===
-
* [[Ondřej Neff]]: ''Jules Verne a jeho svět''; Mladá Fronta, Praha 2005; ISBN 80-204-1224-7 - populárně-naučná kniha o životě a díle Ondřeje Neffa obsahuje spoustu zajímavých fakt, byť je v některých ohledech vysoce tendenční. <ref>Autor patří k těm, co se snaží udělat z Verna ikonu hnutí bezmezně věřícího v pokrok a jeho samospasitelnost (jehož je [[Ondřej Neff|Neff]] sám členem) a bagatelizuje význam víry ve Verneově životě a díle. Nechť čtenář posoudí sám, zda lze toto tendenční hodnocení dát do souladu s díly typu ''[[Ocelové město]]'', ''[[Vynález zkázy]]'', ''[[Paříž dvacátého století]]'' či ''[[Hrabě z Chanteleine]]''.</ref>
+
* [[Ondřej Neff]]: ''Jules Verne a jeho svět''; Mladá Fronta, Praha 2005; ISBN 80-204-1224-7 - populárně-naučná kniha o životě a díle Ondřeje Neffa obsahuje spoustu zajímavých fakt, byť je v některých ohledech vysoce tendenční. <ref>Autor patří k těm, co se snaží udělat z Verna ikonu hnutí bezmezně věřícího v pokrok a jeho samospasitelnost (jehož je [[Ondřej Neff|Neff]] sám členem) a bagatelizuje význam víry ve Verneově životě a díle. Nechť čtenář posoudí sám, zda lze toto tendenční hodnocení dát do souladu s díly typu ''[[Ocelové město]]'', ''[[Vynález zkázy]]'', ''[[Zmatek nad zmatek]]'', ''[[Paříž dvacátého století]]'', ''[[Podivuhodné dobrodružství výpravy Barsacovy]]'' či ''[[Hrabě z Chanteleine]]''.</ref>
=== Poznámky a reference ===
=== Poznámky a reference ===

Aktuální verze z 25. 5. 2016, 22:37

Jules Verne [žil vern] (8. únor 1828 Nantes24. březen 1905 Amiens) je francouzský spisovatel a vizionář, autor především dobrodružné literatury. Je jedním z nejpřekládanějších autorů beletrie všech dob,[1] jeho dílo je dodnes velice populární mezi mládeží.

Jeho stěžejní díla (kupř. Pět neděl v balóně, Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem, Ocelové město, Patnáctiletý kapitán, Tajuplný ostrov či Paříž ve dvacátém století) spadají do žánru vědeckofantastické literatury, za jejíhož zakladatele je pokládán, a cestopisné a historické beletrie, psal však i básně, dramata a literární kritiky.

Obsah

Dílo

Některá díla posmrtně vydaná byla dokončena a přepracována jeho synem Michelem, část z nich pak byla po Michelově smrti vydána i v původní verzi, takže existují verze dvě, někdy dosti výrazně odlišné. Ne všechny knihy, které vyšly pod jeho jménem, napsal sám: měl řadu spolupracovníků a později pod jeho jménem publikoval i jeho syn Michel.

Česky vyšla drtivá většina Verneova díla, počínaje cyklem Podivuhodné cesty a konče jeho menšími pracemi. Zejména vydání z dob komunismu však trpí rozsáhlou cenzurou, která jednak vynechávala rozličné latinské citáty, technické údaje a vědecké výklady a tím oslabovala vzdělávací funkci Verneho knih, jednak vypouštěla a retušovala náboženské odkazy a biblické citáty, které katolík Verne ve svých knihách běžně používal, aby omezila výchovnou stránku jeho děl.[2]

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Literatura

  • Ondřej Neff: Jules Verne a jeho svět; Mladá Fronta, Praha 2005; ISBN 80-204-1224-7 - populárně-naučná kniha o životě a díle Ondřeje Neffa obsahuje spoustu zajímavých fakt, byť je v některých ohledech vysoce tendenční. [3]

Poznámky a reference

  1. http://magazin.aktualne.cz/expert-jules-verne-predvidal-minimum-vynalezu-je-to-mytus/r~b60cd27cd78011e48da50025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-1
  2. Bronislav Michalka: Katolík Jules Verne (Te Deum 3/2012, str. 60-62)
  3. Autor patří k těm, co se snaží udělat z Verna ikonu hnutí bezmezně věřícího v pokrok a jeho samospasitelnost (jehož je Neff sám členem) a bagatelizuje význam víry ve Verneově životě a díle. Nechť čtenář posoudí sám, zda lze toto tendenční hodnocení dát do souladu s díly typu Ocelové město, Vynález zkázy, Zmatek nad zmatek, Paříž dvacátého století, Podivuhodné dobrodružství výpravy Barsacovy či Hrabě z Chanteleine.
Osobní nástroje