Jules Verne

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: '''Jules Verne''' [žil vern] (8. únor 1828 Nantes24. březen 1905 Amiens) je francouzský [[římskokatolická církev|katolický…)
m
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Jules Verne''' [žil vern] ([[8. únor]] [[1828]] [[Nantes]] – [[24. březen]] [[1905]] [[Amiens]]) je [[Francie|francouzský]] [[římskokatolická církev|katolický]] spisovatel a vizionář, autor především [[Dobrodružná literatura|dobrodružné literatury]], jehož dílo je dodnes velice populární mezi mládeží. Jeho stěžejní díla (kupř. ''[[Pět neděl v balóně]]'', ''[[Děti kapitána Granta]]'', ''[[Dvacet tisíc mil pod mořem]]'', ''[[Ocelové město]]'', ''[[Tajuplný ostrov]]'' či ''[[Paříž ve dvacátém století]]'') spadají do žánru [[Science fiction|vědeckofantastické literatury]], za jejíhož zakladatele je pokládán, a cestopisné a historické beletrie, psal však i básně, dramata a literární kritiky.
+
'''Jules Verne''' [žil vern] ([[8. únor]] [[1828]] [[Nantes]] – [[24. březen]] [[1905]] [[Amiens]]) je [[Francie|francouzský]] spisovatel a vizionář, autor především [[Dobrodružná literatura|dobrodružné literatury]], jehož dílo je dodnes velice populární mezi mládeží. Jeho stěžejní díla (kupř. ''[[Pět neděl v balóně]]'', ''[[Děti kapitána Granta]]'', ''[[Dvacet tisíc mil pod mořem]]'', ''[[Ocelové město]]'', ''[[Tajuplný ostrov]]'' či ''[[Paříž ve dvacátém století]]'') spadají do žánru [[Science fiction|vědeckofantastické literatury]], za jejíhož zakladatele je pokládán, a cestopisné a historické beletrie, psal však i básně, dramata a literární kritiky.
== Dílo ==
== Dílo ==
Řádka 18: Řádka 18:
<references/>
<references/>
{{DEFAULTSORT: Verne, Jules}}
{{DEFAULTSORT: Verne, Jules}}
-
[[Kategorie:Katoličtí autoři]]
 
[[Kategorie:Francouzští spisovatelé]]
[[Kategorie:Francouzští spisovatelé]]
[[Kategorie:Narození 1828]]
[[Kategorie:Narození 1828]]
[[Kategorie:Úmrtí 1905]]
[[Kategorie:Úmrtí 1905]]

Verze z 6. 10. 2012, 07:39

Jules Verne [žil vern] (8. únor 1828 Nantes24. březen 1905 Amiens) je francouzský spisovatel a vizionář, autor především dobrodružné literatury, jehož dílo je dodnes velice populární mezi mládeží. Jeho stěžejní díla (kupř. Pět neděl v balóně, Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem, Ocelové město, Tajuplný ostrov či Paříž ve dvacátém století) spadají do žánru vědeckofantastické literatury, za jejíhož zakladatele je pokládán, a cestopisné a historické beletrie, psal však i básně, dramata a literární kritiky.

Obsah

Dílo

Některá díla posmrtně vydaná byla dokončena a přepracována jeho synem Michelem, část z nich pak byla po Michelově smrti vydána i v původní verzi, takže existují verze dvě, někdy dosti výrazně odlišné. Ne všechny knihy, které vyšly pod jeho jménem, napsal sám: měl řadu spolupracovníků a později pod jeho jménem publikoval i jeho syn Michel.

Česky vyšla drtivá většina Verneova díla, počínaje cyklem Podivuhodné cesty a konče jeho menšími pracemi. Zejména vydání z dob komunismu však trpí rozsáhlou cenzurou, která jednak vynechávala rozličné latinské citáty, technické údaje a vědecké výklady a tím oslabovala vzdělávací funkci Verneho knih, jednak vypouštěla a retušovala náboženské odkazy a biblické citáty, které katolík Verne ve svých knihách běžně používal, aby omezila katolicky pojatou výchovnou stránku jeho děl.[1]

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Literatura

  • Ondřej Neff: Jules Verne a jeho svět; Mladá Fronta, Praha 2005; ISBN 80-204-1224-7 - populárně-naučná kniha o životě a díle Ondřeje Neffa obsahuje spoustu zajímavých fakt, byť je v některých ohledech vysoce tendenční. [2]

Poznámky a reference

  1. Bronislav Michalka: Katolík Jules Verne (Te Deum 3/2012, str. 60-62)
  2. Autor patří k těm, co se snaží udělat z Verna ikonu hnutí bezmezně věřícího v pokrok a jeho samospasitelnost (jehož je Neff sám členem) a bagatelizuje význam víry ve Verneově životě a díle. Nechť čtenář posoudí sám, zda lze toto tendenční hodnocení dát do souladu s díly typu Ocelové město, Vynález zkázy, Paříž dvacátého století či Hrabě z Chanteleine.
Osobní nástroje