Křížové dny

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Křížové''' či '''prosebné dny''' jsou tři po sobě jdoucí dny (pondělí, úterý, středa) v týdnu po páté neděli velikonoční a předcházejí přímo slavnosti [[Nanebevstoupení Páně]].
+
'''Křížové''' či '''prosebné dny''' (latinsky ''Feriae Rogationum'')jsou tři po sobě jdoucí dny (pondělí, úterý, středa) v týdnu po páté neděli velikonoční a předcházejí přímo slavnosti [[Nanebevstoupení Páně]].
-
V tyto dny se koná prosebné [[procesí]] do polí za zpěvu [[litanie | Litanií ke všem svatým]]. Toto procesí se zastavuje na čtyřech místech a kněz uděluje požehnání za uchování dobré úrody.  
+
V tyto dny se koná prosebné [[procesí]] do polí za zpěvu [[litanie | Litanií ke všem svatým]]. Toto procesí se zastavuje na čtyřech místech a kněz uděluje požehnání za uchování dobré úrody, za odvrácení nemocí, hladu, války, krupobití a zejména za vykořenění [[hřích | hříchů]], [[hereze | bludů]] a nevěry, které bývají nejčastějšími příčinami Božích trestů. Křížovými se tyto dny nazývají proto, že se v čele procesí nese kříž, zatímco lid volá k Bohu o milosrdenství.
-
Poprvé konal toto procesí v 5. století [[sv. Mamertus]], [[biskup]] ve Vienně v jižní Francii, když bylo město stiženo velkými ranami. Podobný průvod se také koná na den [[sv. Marek | sv. Marka]] [[25. duben | 25. dubna]].  
+
Poprvé konal toto procesí v 5. století [[sv. Mamertus]], [[biskup]] ve Vienně v jižní Francii, když bylo město stiženo velkými ranami, které na něj dolehly co by trest Boží. Podobný průvod se také koná na den [[sv. Marek | sv. Marka]] [[25. duben | 25. dubna]].  
 +
Mše svatá se v tyto dny slouží v barvě fialové na zanmení kajícnosti, která je nutná pro vyslyšení našich proseb.
[[Kategorie:Doba velikonoční]]
[[Kategorie:Doba velikonoční]]
[[Kategorie:Liturgický rok]]
[[Kategorie:Liturgický rok]]
[[Kategorie:Modlitby]]
[[Kategorie:Modlitby]]

Verze z 2. 4. 2013, 11:54

Křížové či prosebné dny (latinsky Feriae Rogationum)jsou tři po sobě jdoucí dny (pondělí, úterý, středa) v týdnu po páté neděli velikonoční a předcházejí přímo slavnosti Nanebevstoupení Páně.

V tyto dny se koná prosebné procesí do polí za zpěvu Litanií ke všem svatým. Toto procesí se zastavuje na čtyřech místech a kněz uděluje požehnání za uchování dobré úrody, za odvrácení nemocí, hladu, války, krupobití a zejména za vykořenění hříchů, bludů a nevěry, které bývají nejčastějšími příčinami Božích trestů. Křížovými se tyto dny nazývají proto, že se v čele procesí nese kříž, zatímco lid volá k Bohu o milosrdenství.

Poprvé konal toto procesí v 5. století sv. Mamertus, biskup ve Vienně v jižní Francii, když bylo město stiženo velkými ranami, které na něj dolehly co by trest Boží. Podobný průvod se také koná na den sv. Marka 25. dubna.

Mše svatá se v tyto dny slouží v barvě fialové na zanmení kajícnosti, která je nutná pro vyslyšení našich proseb.

Osobní nástroje