Katopedia:Obrázky

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Obrázky jsou důležité, ale protože jsou náročné na prostor, nemělo by se to s nimi přehánět. Proto prosím nepoužívejte stránky Katopedie jako úložiště svých fotek či tvorbu galerií, ale nahrávejte sem pouze fotky, které jsou zapotřebí pro ilustraci a doplnění článků. Máte-li jich více, pak ty, které v článcích nevyužijete a chcete je uvolnit pro veřejnost, nahrejte na Wikimedia Commons. Samozřejmě ale nic nebrání odkazovat odsud na cenné galerie fotek uložené jinde.

Nahrání obrázku musí být v souladu s platnými zákony o ochraně autorských práv. U každého obrázku (či jakéhokoliv jiného souboru) musí být jednoznačně uvedeni autor (je-li znám) a licence (či přesný popis stavu ochrany autorských práv), za správné a pravdivé uvedení zodpovídá ten, kdo obrázek vložil. Upřednostňujeme obrázky licencované svobodnými licencemi, volně použitelné na jiných projektech. Dále je nanejvýš vhodné u obrázků uvádět, co zobrazují, i místo a čas pořízení.

Pokud se u obrázku jedná o dílo, jehož autor je již 90. let po smrti. Jedná se o volné dílo a stačí k němu vložit odkaz v této formě: {{Volné dílo}}

Postup vkládání obrázku na Katopedii

Vložení obrázku a uvedení popisu
Vložení obrázku a uvedení licence
  1. Na hlavní stránce v nabídce Nástroje kliknout na Načíst soubor
  2. V nabídce stisknete na tlačítko Vybrat soubor a pomocí správce souboru si jej najdete, jak jste zvyklý v systému Windows.
  3. Zadáte cílové jméno souboru s podporovanou příponou (systém podporuji přípony .JPEG,.JPG, .PNG a další, které jsou v editoru uvedeny)
  4. Zadejte popis souboru s uvedením autora a licence (viz obr. 1 a obr.2). Licence se zpravidla uvádí podle Wikipedia Creative Commons 3.0 Unported s uvedením autora a odkázáním na původní umístění.
  5. Jděte na článek a v místě, klikněte kurzorem na potřebné místo a následněte klikněte na tlačítko Vložený soubor v horní nabídce textového editoru. Zobrazí se vám kód a vy nyní podle jednoho z následujících způsobů zápisu vložíte název požadovaného souboru:

[[Soubor:Soubor.jpg]] do stránky vloží celý obrázek, (NEDOPORUČUJEME) [[Soubor:Soubor.png|thumb|left|Popisek]] vloží náhled v rámečku zarovnaném na levý okraj, s popiskem „Popisek“, [[Soubor:Soubor.png|thumb|Popisek]] vloží náhled v rámečku automaticky na pravý okraj stránky (NEJČASTĚJŠÍ ZPŮSOB VLOŽENÍ) [[Média:Soubor.ogg]] vloží přímý odkaz na soubor, aniž by se zobrazoval ve stránce.

Vložení do článku
Osobní nástroje