Kněžské bratrstvo sv. Pia X.

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání
Představený Kněžského Bratrstva sv. Pia X. Mons. Bernard Fellay

Kněžské bratrstvo sv. Pia X. (lat. Fraternitas Sacerdotalis Sancti Pii X., FSSPX) je celosvětově působící společenství tradičně katolických kněží založené arcibiskupem Lefebvrem 1. listopadu 1970. Členové (a někdy i příznivci) Bratrstva jsou v běžné mluvě občas nazýváni „lefébvristé“, přičemž je ale nutno dodat, že jde o výraz hovorový, nepřesný a mírně hanlivý.

FSSPX vzniklo za účelem tradiční výchovy kněží a podpory kněžského života a jeho rozsáhlá pastorační činnost mezi řadovými věřícími je (minimálně v současném rozsahu) důsledkem současné církevní krize. Jeho pastorační působení v konkrétním místě je vždy odpovědí na žádost místních věřících. V České republice působí od roku 1991. Současným generálním představeným Bratrstva je biskup Fellay, současným představeným Priorátu FSSPX v ČR P. Tomáš Stritzko. Dle vlastních údajů mělo 1. ledna 2018 ve svých řadách 637 kněží, 204 seminaristů a 56 uchazečů o studium.[1] z toho pět českého původu. V České republice trvale působili čtyři.

Podle oficiálních církevních kruhů nemají kněží a biskupové bratrstva v Katolické církvi žádné oficiální postavení a jsou „suspendováni a divinis“, takže svoji službu vykonávají nedovoleně (byť nepochybně platně).[2] Bratrstvo tuto interpretaci odmítá na základě argumentu, že nouze zapřičiněná současnou krizí je opravňuje sloužiti bez obvyklých pověření. V poslední době se Bratrstvo zmítá ve vleklé krizi, kterou charakterizují četné odchody či vyloučení kněží, kteří nesouhlasí se změnami v jeho směřování a vstřícnějším kurzem vůči Svatému stolci. Tito kněží pod vedením z bratrstva již také vyloučeného biskupa Williamsona proto založili již vlastní institut a společně s jim nakloněnými laiky utvářejí tzv. "Hnutí odporu".

Obsah

Historie

Zakladatel bratrstva Msgre. Marcel Lefebvre

Arcibiskup Marcel Lefebvre se rozhodl založit nejprve bohoslovecké hnutí, které by účinně reagovalo na pokračující "jaro v církvi" vyvolané pokoncilnímu trendy v seminářích, diecézích a farnostech, které v intencích tzv. ducha koncilu začaly masivně bourat staré oltáře a profanizovaly celý církevní život. Za význačné podpory řádu Rytířů Panny Marie a dalších dobrodinců tak dal roku 1970 vznik prvnímu kněžskému semináři v Econe[3] a následně celá myšlenka přerostla ve vznik samostatného kněžského institutu (fraternity), který dostal název po svatém papeži a významném reformátorovi Piu X.. Mnoho bohoslovců již tenkrát dalo najevo, že si nepřejí být vychováváni v sekulárních seminářích, které odpovídají intencím ducha doby, a touží i nadále po získávání jednotlivých stupňů kněžských svěcení, která rozhodnutím papeže Pavla VI. v roce 1973 de facto vymizela z římského pontifikálu.

Seminář v Econe z počátku neměl žádné potiže se svým fungováním. Několik let měl dokonce i přímou podporu místního biskupa. Se vzrůstajícím zájmem o tradiční liturgii a integrismem si však Lefebvre rychle získal nepřátele a to přímo v nejvyšších kruzích ve Vatikánu, o kterých navíc kolovali informace, že jsou členy zednářské lóže (kardinál Villot) a přesto, že upokojil jak papeže Pavla VI. tak i Jana Pavla II., že zachovává svou poslušnost vůči nim, byl neustále středem perzekucí a již v roce 1976 o samotném Bratrstvu kolovaly informace, že již je zcela mimo církev. Reálně však by jak Lefebvre, tak i jím vysvěcení kněží pouze uvrženi papežem Pavlem VI. do církevního trestu suspenze. V roce 1983 se od FSSPX odštěpila skupina devíti kněží vedená otcem Kellym, která založila Kněžské bratrstvo sv. Pia V., které se od FSSPX odlišuje odmítáním misálu z roku 1962 a popíráním platnosti svěcení podle nového ritu.

Vrcholem, ne-li poslední kapkou pro zásadní rozhodnutí Mons. Lefebvra, bylo náboženské setkání v Asissi roku 1986, ve kterém viděl vstup synkretismu do církve. Podal však i přesto žádost do Říma, aby byli jmenováni pro Bratrstvo alespoň dva biskupové, který by on vysvětil. Apoštolský stolec vyjádřil ochotu arcibiskupovi Lefebvrovi vyhovět a ustanovil kardinála Ratzingera, prefekta Kongregace pro nauku víry, jako vykonavatele tohoto rozhodnutí. Jednání začala na počátku roku 1988 a nebyla korunována žádný úspěchem. V červnu i nadále bylo Bratrstvo upokojováno, že biskupové budou jmenováni do 15. srpna nebo později.

Tyto neustálé odklady svěcení vzbudily v těžce nemocném arcibiskupu Lefebvrovi dojem, že Apoštolský stolec ve skutečnosti nemá v úmyslu žádné biskupy vysvětit a pouze protahuje jednání v očekávání jeho brzké smrti. Proto nakonec dne 30. června 1988 spolu s brazilským biskupem Castro Mayerem vysvětil i bez svolení papeže na biskupy čtyři kněze Bratrstva (Bernarda Fellaye, Tissiera de Malerais, Richarda Williamsona a Alfonsa de Galarretu). Reakcí byla deklarace, že svěcením upadl do exkomunikace latae sentenciae, kterou Kongregace pro biskupy vydala následujícího dne. Důsledkem těchto událostí byla roztržka v FSSPX, která vedla k tomu, že z něj část kněží a seminaristů, která svěcení a definitivní roztržku se Svatým stolcem neschvalovala, odešla a založila Kněžské bratrstvo sv. Petra.

21. ledna 2009 Kongregace pro biskupy zastoupena kardinálem Giovannim Re oficiálně zrušila exkomunikace čtyř biskupů Bratrstva.[4] Papež Benedikt XVI. toto zrušení oficiálně deklaroval 24. ledna[5] Vyvolal tím v církvi a sekulární společnosti bouřlivé diskuze, které byly spojeny také s výroky biskupa Williamsona, v nichž byl zpochybněn holokaust.

Zrušením exkomunikací byly zahájeny rozhovory o naukové rovině současných problémů nejednoty Bratrstva a officiální katolické církve, které byly zakončeny v polovině září 2011 závěrečným kommuniké a vypracováním tzv. Naukové praembule, která byla předána biskupovi Fellayovi a jež měla být základem pro další rozhovory.[6] Nicméně poté, co Benedikt XVI. jmenoval prefektem Kongregace pro nauku víry arcibiskupa Müllera, který je znám svými nepřátelskými postoji k FSSPX a velice zvláštními teologickými postoji,[7] jednání ustrnula.

V té době se však už FSSPX ocitlo v těžké krizi - během jednání zesílily neshody mezi vedením Bratrstva, které se snažilo o co nejvstřícnější postoj k Římu, a skupinou kněží okolo biskupa Williamsona, která považovala toto jednání za zradu odkazu arcibiskupa Lefebvra a poslání Bratrstva. Vyloučení Williamsona a následné čistky, které rozpoutal biskup Fellay, když sesazoval z funkcí představené, kteří v generální kapitule hlasovali proti Williamsonovu vyloučení, a nechával vyhazovat Williamsonovy příznivce z Bratrstva, stejně jako nový "pozitivnější kurz" Bratrstva vůči Římu, roztržku prohloubily a vedly část konzervativnější členů Bratrstva k odchodu a vytváření tzv. „hnutí odporu“.

Po nástupu papeže Františka I. se jednání mezi Svatým stolcem a FSSPX neformálně obnovila.

Postavení a kritika

Podle oficiálních církevních kruhů nemají kněží a biskupové bratrstva v Katolické církvi žádné kanonické postavení a jsou „suspendováni a divinis“, takže svoji službu nevykonávají legitimně, byť jimi vysluhované svátosti jsou (s výjimkou manželství a dříve i svaté zpovědi - viz níže) nepochybně platné.[8] Bratrstvo tuto interpretaci odmítá na základě argumentu, že nouze zapřičiněná současnou krizí je opravňuje sloužiti bez obvyklých pověření.

Otázka uzavírání manželství je složitější a někteří biskupové a kněží platnost této svátosti v případě jejího udělení si před kněžími FSSPX otevřeně zpochybňují. FSSPX tento postoj odmítá a tvrdí, že panující krize je opravňuje vysluhovat i tuto svátost, která by za normálních okolností skutečně nebyla bez pověření od příslušného ordinářem platná.[9][10]

V případě svaté zpovědi panovaly podobné výhrady až do roku 2015, kdy papež František I. vydal pro milostivý rok 2015-2016 rozhodnutí, že zpovědi u FSSPX v tomto období budou platné,[11] a následně pak v apoštolském listu Misericordia et misera z 21. listopadu 2016 toto svolení prodloužil na neurčito.[12]

Co se pak týče laiků, kteří se zúčastňují bohoslužeb, katechezí a jiných akcí Bratrstva, ti jsou vnímáni i nadále jako řádní věřící katolické církve, pokud není místními autoritami rozhodnuto jinak.

I ze strany některých tradičních katolíků je bratrstvo ostře kritizováno pro sklony k sektářství, zbožšťování sama sebe a pro usurpování si pravomocí, které mu nenáleží. Jedním z příkladů je snaha FSSPX o potlačení tzv. hnutí odporu, která se projevuje ostrakizací jeho příznivců a dokonce i nelegitimním odpíráním svátostí laikům, kteří se stýkají či spolupracují s hnutím odporu a biskupem Williamsonem.[13][14] Šikaně a vydírání se v tomto směru nevyhnuly ani celé spolky a organizace tradičně katolicky orientované, jako třeba Rytíři Panny Marie.[15]

Působení v ČR

Pontifikální mše sv. v kapli Bratrstva na Faměrově ulici v Brně

V České republice proběhla první oficiální mše 27. října 1991 (na svátek Ježíše Krista Krále), pravidelné mše začaly v roce 1992. 15. srpna 2011 vznikl v ČR priorát Bratrstva se sídlem v Brně, kde již dlouho předtím fungovala kaple Bratrstva. Spadá pod rakouský distrikt a jeho prvním administrátorem je P. Tomáš Stritzko. Jeho výsadní postavení v české tradičně katolické komunitě je do značné míry uměle udržováno českými katolickými biskupy, jejichž zarputilé nepřátelství vůči tradičnímu katolicismu znemožňuje trvalé působení ostatních tradičních institutů v České republice.[16]

Na podzim 2011 vyšel ku příležitosti 20. výročí zahájení působení Bratrstva kancionál Dědictví otců, jehož verze písní je od 1. listopadu závaznou pro pobožnosti vedené FSSPX v celé ČR.[17] Bratrstvo pravidelně slouží mše v Brně, Praze, Pardubicích, Frýdku-Místku, Uherském Brodu, Českých Budějovicích[18] a Žďáru nad Sázavou.[19][20]

V prosinci 2017 vyhovělo Ministerstvo vnitra ČR žádosti Bratrstva z roku 2016 a udělilo mu status 39. registrované církve a náboženské společnosti v ČR, osmnácté podle podle zákona č. 3/2002 Sb.[21]

Kněží FSSPX působící v ČR

Kněží FSSPX českého původu v zahraničí

Generální představení FSSPX

  1. Marcel Lefebvre (1970-1982)
  2. Franz Schmidberger (1982-1994)
  3. Bernard Fellay (od 1994)

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Oficiální stránky

Další stránky a texty

Zvukové záznamy a videonahrávky

Literatura

Reference

  1. http://laportelatine.org/quisommesnous/statistiques/stat.php
  2. Na základě CIC can. 1382 - 1384.
  3. http://www.militiamariae.net/Onas_militia.html
  4. České znění zprávy: [1]
  5. Zrušena exkomunikace biskupů Bratrstva sv. Pia X., relace českéh vysílání Rádia Vatikán. Celý text zprávy.
  6. Tiskové prohlášení Generálního domu Kněžského bratrstva sv. Pia X., [2]
  7. Celá řada kněží FSSPX jej na základě jeho teologických prací označuje za heretika.
  8. viz LIST PAPEŽE BENEDIKTA XVI. BISKUPŮM KATOLICKÉ CÍRKVE OHLEDNĚ ZRUŠENÍ EXKOMUNIKACE ČTYŘ BISKUPŮ VYSVĚCENÝCH ARCIBISKUPEM LEFEBVREM z 10. března 2009
  9. http://www.fsspx.cz/pah_jurisdikce.pdf
  10. http://www.remnantnewspaper.com/Archives/2013-0515-c-jackdon-sspx-confession-valid.htm
  11. http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/papez-k-jubileu-chci-aby-se-lide-setkali-s-bozim-milosrdenstvim/
  12. Papež dal dovolení vysluhovat svátost zpovědi v kostelech FSSPX, ČS Radia Vatikán, 21. 11. 2016
  13. http://www.duseahvezdy.cz/2014/01/23/krize-cirkve-tradicni-katolik-v-tekutych-piscich/
  14. http://rexcz.blogspot.cz/2015/05/p-bouchacourt-schvaluje-smrtelne-hrichy.html
  15. http://rexcz.blogspot.cz/2015/08/deklarace-22-generalni-kapituly-rytiru.html
  16. Tyto instituty totiž potřebují souhlas od místního biskupa, který jim zatím žádný český biskup nedal.
  17. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/11/18/vysel-kancional-fsspx-pro-cr/
  18. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/07/01/v-brne-vznikne-priorat-fsspx/
  19. http://www.fsspx.cz/px075.html
  20. http://cirkev.wordpress.com/2012/12/09/rozhlednuti-20121209/
  21. http://info.dingir.cz/2017/12/knezske-bratrstvo-sv-pia-x-je-registrovanou-nabozenskou-spolecnosti/
  22. Kaplan v Jaidhofu, v červenci 2012 měl v Brně primici a od 15. srpna převzal starost o České Budějovice.
  23. http://fsspx.cz/letaky/140_2014_rijen_listopad.pdf
  24. Po vysvěcení 1. července měl v ČR několik Mší sv., od srpna 2017 kaplan při brněnském priorátu
  25. Kancionál používaný Bratrstvem v České republice.
Osobní nástroje