Kněžské bratrstvo sv. Petra

Z Katopedia

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: '''Kněžské bratrstvo sv. Petra''' (lat. '''''Fraternitas Sacerdotalis Sancti Petri''''', '''FSSP''') je tradičně katolická [[společnost a…)
(Externí odkazy)
Řádka 15: Řádka 15:
=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
* [http://www.fssp.org/ Oficiální stránky]
* [http://www.fssp.org/ Oficiální stránky]
 +
 +
* [http://www.krasaliturgie.cz/rozhovory/rozhovor-s-jakubem-zentnerem.html Rozhovor s Jakubem Zentnerem], prvním českým seminaristou u FSSP ([[Krása liturgie]] 14. 11. 2010)
 +
 +
* Br. Anthony, T.O.S.F.: ''[http://www.vendee.cz/texty/fssp-kompromis.html Kněžské bratrstvo sv. Petra – Společenství kompromisu]'' ([[Vendée.cz]]) - kritika na stránkách spojených s FSSPX
 +
* Mons. [[Richard Williamson]]: ''[http://rexcz.blogspot.cz/2012/08/bratrstvo-sv-petra-1999.html Kněžské bratrstvo sv. Petra]'' ([[REX!]])
 +
=== Poznámky a reference ===
=== Poznámky a reference ===
<references/>
<references/>

Verze z 25. 4. 2014, 20:32

Kněžské bratrstvo sv. Petra (lat. Fraternitas Sacerdotalis Sancti Petri, FSSP) je tradičně katolická společnost apoštolského života papežského práva. Založena byla 18. července 1988 kněžími a seminaristy, kteří opustili Kněžské bratrstvo sv. Pia X., neboť nesouhlasili s papežem nepovoleným svěcením biskupů v Econe. Jeho generálním představeným je P. John Marcus Berg (od 2012).

FSSP představuje největší společenství tradičně katolických kněží, u nějž nejsou zpochybňovány kanonický status a jednota s Římem, a druhé největší společenství tradičně katolických kněží vůbec (hned po Kněžském bratrstvu sv. Pia X., z něhož FSSP vzešlo). V říjnu 2011 mělo 392 členů (228 kněží, 10 jáhnů a 154 seminaristů, kteří působili ve 117 diecézích. Je velmi úzce spojeno s řadou organizací, z nichž nejvýznamnější jsou Konfraternita sv. Petra (sdružení věřících podporujících FSSP) a mezinárodní sdružení mladých katolických laiků Juventutem.

Obsah

Historie

Generální představení FSSP

  1. P. Josef Meinrad Bisig FSSP (1988-2000)
  2. P. Arnaud Devillers FSSP (2000-2006)[1]
  3. P. John Marcus Berg FSSP (od 2006)

Odkazy

Související stránky

Externí odkazy

Poznámky a reference

  1. Nebyl zvolen generální kapitulou, ale jmenován kardinálem Hoyosem, předsedou Papežské komise Ecclesia Dei.
Osobní nástroje