Kostel Obětování Panny Marie v Českých Budějovicích

Z Katopedia

Přejít na: navigace, hledání

Klášterní kostel Obětování Panny Marie se nachází na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Je nejcennější historicko-uměleckou památkou Českých Budějovic a jednou z nejcennějších památek jižních Čech. Je součástí bývalého kláštera. Na jaře 2011, když byla kvůli rekonstrukci uzavřena katedrála sv. Mikuláše, převzal kostel dočasně roli katedrály českobudějovické diecéze.

Obsah

Základní údaje

Společně s klášterem jde o nejstarší budovu Českých Budějovic, která byla založena společně s městem v roce 1265. Jeho základní stavba byla dokončena v roce 1300, později byl místy ještě dobudováván a přebudováván, zejména ve 14., 17. a 19. století. Kostel je trojlodní s nevystupující příčnou lodí, která na severu ústí v barokní předsíň. Společně s klášterem jej spravovali nejprve dominikáni (1265-1548 a 1580-1784), pak piaristé (1785-1871) a nakonec redemptoristé (1885-1950).

V kostele postaveném v gotickém a novogotickém stylu lze nalézt i mimořádně cenné fresky ze 14. století, unikátní je dvojitá freska ve výklenku naproti severnímu vstupu do příčné lodi: starší vrstva je tvořena obrazem Panny Marie s Kristem a klečícím donátorem, vrchní Pietou. Vlevo od výklenku nad vedlejším oltářem je umístěna největší freska sv. Kryštofa v České republice (téměř 10 metrů).

Novějšími součástmi výzdoby jsou obraz Panny Marie Českobudějovické, barokní varhany a barokní kazatelna.

V kostele se koná mše svatá ve středu večer a v neděli ráno a večer. Od 3. ledna 2010 do června 2011 zde byla pravidelně (jednou za čtrnáct dní v neděli v 16:00) sloužena tzv. tridentská mše.[1]

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

Reference

Informace o článku.

Článek byl převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek Creative Commons 3.0 Unported[1].

  1. http://aktualityhvezd.wordpress.com/2010/09/05/pokracuje-pravidelne-slouzeni-tridentske-mse-v-c-budejovicich/
Osobní nástroje